Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowicka ustanowiła Nagrodę Kryształowego Świecznika

0
Podziel się:

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (RP) ustanowiła Nagrodę Kryształowego
Świecznika; będzie ona przyznawana osobom i organizacjom działającym na rzecz budowy świeckiego
państwa. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się we wtorek wieczorem.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (RP) ustanowiła Nagrodę Kryształowego Świecznika; będzie ona przyznawana osobom i organizacjom działającym na rzecz budowy świeckiego państwa. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się we wtorek wieczorem.

Chodzi o przypominanie, że Polska, będąc krajem demokratycznym, powinna być również krajem pluralistycznym, otwartym na różnorodność, a przez to również (...) państwem świeckim - powiedziała Nowicka na wtorkowej konferencji prasowej.

Wicemarszałek Sejmu poinformowała, że do Nagrody Kryształowego Świecznika zostali nominowani: artystka Maria Peszek za płytę "Jezus Maria Peszek"; Kampania Nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę; Koalicja Postęp i Świeckość; Lesław Maciejewski "za walkę o usunięcie krzyża z sali obrad Rady Miasta w Świnoujściu"; Zuzanna Niemier i Tomasz Chabinka - za sprzeciw wobec obecności symboli religijnych w ich szkole; Piotr Szwajcer "za przetłumaczenie na język polski i wydanie książki +Bóg urojony+ Richarda Dawkinsa" oraz prof. Janusz Ostoja-Zagórski - "za zdjęcie krzyża w sali Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy".

Nowicka poinformowała ponadto, że w Kapitule Nagrody zasiadają: prof. Jan Hartman, prof. Stanisław Obirek, Biruta Przewłocka-Pachnik, Robert Biedroń, Bożena Umińska-Keff i prof. Magdalena Środa.

Obecny na konferencji Hartman przekonywał, że Nagroda "nie jest przeciwko nikomu, nie jest wyrazem stanowiska ateistycznego, ani wyrazem niechęci w stosunku do jakiejkolwiek religii czy jakichkolwiek symboli religijnych". "Ta nagroda ma łączyć wszystkich, którzy troszczą się o to, by państwo polskie kierowało się zapisami konstytucji, by konstytucja była naszym wspólnym dobrem" - zaznaczył. Odczytał w tym kontekście art. 25 Konstytucji, mówiący m.in. o tym, że: "władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym".

Obirek mówił z kolei, że Kapituła wybrała tych ludzi, którzy "pierwsi podjęli trud bycia odpowiedzialnymi obywatelami tego państwa, oni pierwsi wzięli na siebie tę falę uderzeniową sprzeciwu". "Każdy z nagrodzonych powiedział: nie, ja się nie zgadzam na to, by w moim miejscu pracy, szkole, samorządzie decydowała większość" - tłumaczył.

Nowicka pytana była także o poniedziałkową decyzję warszawskiego sądu, który oddalił pozew posłów Ruchu Palikota domagających się usunięcia krzyża z sali obrad Sejmu. Sąd orzekł, że obecność symbolu religijnego w miejscu publicznym, np. w Sejmie, nie narusza swobody sumienia. Posłowie Ruchu zapowiadają apelację.

Wicemarszałek Sejmu powiedziała, że nie zgadza się z decyzją sądu w tej sprawie. Podkreśliła jednocześnie, że cieszy się z faktu, iż orzeczenie zbiegło się w czasie z przyznaniem Nagrody Kryształowego Świecznika. "Cieszę się, że ten krok wstecz może być w jakiś sposób zneutralizowany przez krok do przodu za pośrednictwem naszej Nagrody" - mówiła.

Oceniła też, że sąd jest powołany do tego, by patrzeć, czy w kraju jest przestrzegane prawo. Według niej sędzia Alicja Fronczyk w uzasadnieniu do decyzji "nie odniosła się absolutnie do tego". "Co więcej, właściwie ona - która powinna stać na straży prawa - uznała, że skoro ten krzyż już wisi, to niech sobie wisi, a jeśli Ruch Palikota chce to zmienić, to musi wygrać wybory" - mówiła Nowicka. Jej zdaniem oznacza to, że sędzia "zamiast stać na straży prawa, uważa, że nieważne, kto ma rację, ważne, kto ma większość".

Na późniejszej konferencji prasowej poseł Armand Ryfiński (RP) ocenił, że poniedziałkowe orzeczenie sądu jest "zupełnym nieporozumieniem". Jak mówił, "nie każdy ma szczęście trafić na panią Barbarę Piwnik czy pana Igora Tuleyę, sprawy w polskich sądach (...) są pewnego rodzaju loterią". Ocenił też, że instytucję wymiaru sprawiedliwości i prokuraturę trzeba zreformować.

Pełnomocnik posłów, którzy domagali się usunięcia krzyża z sali obrad i jednocześnie sekretarz Ruchu, mec. Anna Kubica powtórzyła, że RP złoży wniosek o uzasadnienie wyroku na piśmie oraz apelację do tego orzeczenia. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

sdd/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)