Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys
16.06.2006 15:48

Nowina-Konopka o zakończonym szczycie UE: Unia jest w kryzysie

Prezes Fundacji Schumana Piotr Nowina- Konopka uważa, że efekty zakończonego w piątek szczytu przywódców unijnych pokazują, iż "Unia jest w kryzysie". Jego zdaniem, był to szczyt na miarę austriackiego przewodnictwa, "czyli mało ambitny".

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezes Fundacji Schumana Piotr Nowina- Konopka uważa, że efekty zakończonego w piątek szczytu przywódców unijnych pokazują, iż "Unia jest w kryzysie". Jego zdaniem, był to szczyt na miarę austriackiego przewodnictwa, "czyli mało ambitny".

Unijni przywódcy porozumieli się podczas dwudniowego szczytu UE w Brukseli, że najpóźniej do drugiej połowy 2008 roku podejmą decyzję, w jakim stopniu zmienić obecny projekt unijnej konstytucji. W dokumencie (tzw. wnioski końcowe), przewiduje się, że niemieckie przewodnictwo w UE, w pierwszej połowie 2007 roku, przygotuje raport na temat "możliwych przyszłych rozwiązań" w sprawie unijnej konstytucji. Do tego czasu ma trwać tzw. okres refleksji, przemianowany obecnie na "okres rezultatów", by pokazać Europejczykom, że UE działa.

"Jest to odłożenie decyzji i to takie, które nie wyznacza konkretnych działań. To jest zła wiadomość" - powiedział w piątek Nowina-Konopka.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował po zakończeniu szczytu, że Polsce udało się wprowadzić do wniosków końcowych zapis, iż nowe projekty energetyczne Unii muszą być zgodne z interesami wszystkich krajów członkowskich.

Zdaniem Nowiny-Konopki, taki zapis to jedynie zachęta do wspólnych działań w zakresie polityki energetycznej. "Dopóki podstawy traktatowe UE nie będą zmuszały krajów członkowskich do traktowania polityki energetycznej jako polityki wspólnotowej, dopóty wspólne działania w zakresie energetyki będą tylko pobożnym życzeniem" - ocenił.

"Reasumując, był to szczyt na miarę tej prezydencji, czyli mało ambitny. Rezultaty nie wykraczają poza to, czego mogliśmy się spodziewać. Myślę, że jest to potwierdzenie, że Unia jest w kryzysie i martwi mnie to, że nowe kraje na czele z Polską nie potrafiły nadać dynamiki procesowi integracji" - powiedział Nowina- Konopka.

Prezes Fundacji Schumana ma nadzieje, że przypadająca po Austriakach fińska prezydencja będzie aktywniejsza i odważniejsza. "Oby wpisali się w praktykę innych małych krajów, które w przeszłości przewodząc pracom UE, potrafiły zdobyć się na inicjatywy wykraczające poza działania zaniechania. Ale to się okaże. Może dopiero będzie potrzeba Niemców i ich siły krążownika, który rozbija różne przeszkody" - zastanawiał się Nowina-Konopka. (PAP)

och/ ura/

Tagi: kryzys, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz