Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowoczesne stanowiska do edukacji dzieci w 15 szpitalach w Polsce

0
Podziel się:

Edukacyjne Wyspy Orange, wyposażone m.in. w gry, programy do nauki i bajki
do słuchania otwarto w drugiej połowie maja na oddziałach dziecięcych w 15 szpitalach w całym
kraju. Dzięki nim mali pacjenci będą mogli ciekawie i twórczo spędzać czas.

Edukacyjne Wyspy Orange, wyposażone m.in. w gry, programy do nauki i bajki do słuchania otwarto w drugiej połowie maja na oddziałach dziecięcych w 15 szpitalach w całym kraju. Dzięki nim mali pacjenci będą mogli ciekawie i twórczo spędzać czas.

Nowy projekt Fundacji Orange jest odpowiedzią na brak zróżnicowanej i zaplanowanej organizacji czasu wolnego dla dzieci przebywających w polskich szpitalach. Z badań przeprowadzonych w 2009 r. przez Pentor Research International wynika, że jest to główna przyczyna poczucia samotności u małych pacjentów.

Najczęstszą formą dostępnej rozrywki jest oglądanie telewizji, inne, jak gry czy zabawy w świetlicy, spacery czy występy teatralne, występują w szpitalach w niewielkiej skali i raczej okazjonalnie. Tymczasem psychologowie zwracają uwagę, że naturalne potrzeby dzieci, jakimi obok stałego kontaktu z rodzicami są rozwój i zabawa, nie gasną nawet w czasie pobytu w szpitalu.

"Edukacyjne Wyspy Orange niosą ze sobą wiele pozytywnych aspektów dla rozwoju dziecka przebywającego w szpitalu. W moim przekonaniu kluczowa jest tu możliwość odwrócenia uwagi małych pacjentów od szpitalnej, często trudnej rzeczywistości" - komentuje Anna Gryczewska, psycholog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, w którym otwarto jedno z multimedialnych stanowisk. Według niej interaktywne zabawy dodatkowo stymulują funkcjonowanie poznawcze dzieci w zakresie koncentracji uwagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci oraz logicznego myślenia, przy okazji pobudzając wyobraźnię i kreatywność. "Projekt sprzyja również interakcjom oraz budowaniu relacji z innymi dziećmi" - dodaje psycholog.

Każde stanowisko edukacyjne składa się zamontowanego na ścianie płaskiego ekranu dotykowego ze zintegrowanym systemem centralnym (co oznacza, że brak jest komputera w postaci tradycyjnego "pudła"). Jest wyposażone w gry i programy edukacyjne oraz materiały multimedialne które umożliwiają dobrą zabawę, a także rozwój różnych umiejętności, np. pamięci, koncentracji, zdolności przewidywania i kojarzenia. Korzystając ze stanowiska dzieci mogą też posłuchać bajek czytanych przez znanych polskich aktorów.

Wszystkie udostępniane materiały przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Przewodnikami po dostępnych funkcjach są ilustrowani bohaterowie: Franek i Ola.

W zależności od możliwości danej placówki, stanowiska będą także podłączone do internetu. Dzięki temu, w przerwach między zabiegami mali pacjenci będą mogli w bezpieczny sposób korzystać z sieci, uczyć się języka francuskiego, wysłać wiadomość drogą mailową oraz kontaktować się z rodziną czy kolegami przy pomocy komunikatorów online.

"(...) Wiem, że pobyt w szpitalu i rozłąka z rodzicami oraz rówieśnikami spowodowana chorobą to dla dziecka stresujące doświadczenia. Dlatego tak ważne są rozwiązania ułatwiające kontakt z najbliższymi oraz możliwość mądrej zabawy w przerwach pomiędzy zabiegami" - mówi aktorka, ambasadorka programu Katarzyna Figura.

Fundacja Orange zapowiada, że w miarę rozwoju programu kolejne Wyspy Edukacyjne będą sukcesywnie instalowane w następnych szpitalach. (PAP)

jjj/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)