Notowania

noworoczne
03.01.2010 11:24

Noworoczne iwaszkiewicziana

Na początku roku można się spodziewać dwu ważnych nowości książkowych związanych z Jarosławem Iwaszkiewiczem - drugiego tomu "Dzienników" pisarza oraz edycji jego listów do córek.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Na początku roku można się spodziewać dwu ważnych nowości książkowych związanych z Jarosławem Iwaszkiewiczem - drugiego tomu "Dzienników" pisarza oraz edycji jego listów do córek. *

Drugi tom "Dzienników" Iwaszkiewicza obejmuje lata 1956 - 1963. W porównaniu z tomem pierwszym autor zdecydowanie więcej miejsca poświęca sprawom politycznym - przeżywa październikową odwilż, z napięciem śledzi rozwój wypadków na Węgrzech, zastanawia się nad genezą swojego politycznego zaślepienia z jakim zaangażował się w budowanie komunizmu. Jednocześnie zapiski Iwaszkiewicza nie tracą intymnego charakteru. Iwaszkiewicz opisuje swój związek z Jerzym Błeszyńskim, którego nazywa "ostatnią i największą miłością swego życia". Ten związek przerwała śmierć kochanka Iwaszkiewicza, który zmarł na gruźlicę. Błeszyński był pierwowzorem bohatera opowiadania "Kochankowie z Marony".

"Listy do córek" Iwaszkiewicza opracowali Anna i Radosław Romaniukowie. Pisarz często opuszczał Stawisko, gdzie wychowywały się Marysia i Teresa często więc do nich pisał. Te listy dokumentują życie rodziny, ale też losy polskiej inteligencji w XX wieku.

"Dzienniki" Iwaszkiewicza ukazują się nakładem wydawnictwa Czytelnik, "Listy do córek" ukażą się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.(PAP)

aszw/ ls/ jbr/

Tagi: noworoczne, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz