Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowości wydawnicze na XIII Targi Książki w Krakowie

0
Podziel się:

"Nieznane przygody Mikołajka", "Wroniec" - baśń Jacka Dukaja o stanie
wojennym, "Fotopastikon" - nowa powieść Jacka Dehnela, dwie nowe powieści o współczesnych Indiach,
nieznane dotąd zapiski Magdaleny Samozwaniec, "Szaleństwo katalogowania" Umberto Eco - to niektóre
nowości przygotowane przez wydawców na rozpoczynające się w czwartek XIII Targi Książki w Krakowie.

"Nieznane przygody Mikołajka", "Wroniec" - baśń Jacka Dukaja o stanie wojennym, "Fotopastikon" - nowa powieść Jacka Dehnela, dwie nowe powieści o współczesnych Indiach, nieznane dotąd zapiski Magdaleny Samozwaniec, "Szaleństwo katalogowania" Umberto Eco - to niektóre nowości przygotowane przez wydawców na rozpoczynające się w czwartek XIII Targi Książki w Krakowie.

"Nieznane przygody Mikołajka" (Znak) to dziesięć nieznanych dotąd historyjek Rene Goscinnego z ilustracjami Jean-Jacques'a Sempe. Córka pisarza - Anne - odnalazła je po latach w papierach ojca. Anne Goscinny spotka się z polskimi czytelnikami podczas krakowskich targów na stoisku wydawnictwa Znak.

Targowym rarytasem może okazać się "Wroniec" Jacka Dukaja (Wydawnictwo Literackie), opowieść cenionego współczesnego polskiego pisarza science-fiction o stanie wojennym widzianym oczami dziecka. Książka trafi do księgarń dopiero 12 listopada, wcześniej będzie dostępna tylko na krakowskich targach.

Po raz pierwszy Polskę odwiedzi kanadyjski pisarz Michael O'Brien, który na krakowskich targach będzie promował swoją powieść "Dom Sofii" o chłopcu z warszawskiego getta, który znajduje schronienie u starego antykwariusza. O'Brien uchodzi za pisarza o prawicowych sympatiach, nieprzejednanego wroga poprawności politycznej, feminizmu oraz liberalnych teorii społecznych. Nakładem Znaku w najbliższych dniach ukaże się jego powieść "Dziennik czasu zarazy" - o ojcu, któremu władze chcą odebrać dzieci w imię ich "harmonijnego rozwoju".

"Fotoplastikon" (WAB), najnowsza książka Jacka Dehnela, to zbiór stu miniatur prozatorskich towarzyszących starym fotografiom, wygrzebanym przez autora na pchlich targach i w antykwariatach. Anonimowe twarze, dziwaczne przedmioty, niezidentyfikowane krajobrazy stają się dla Dehnela inspiracją do snucia na pół realnych, na pół fantastycznych historii.

Wydarzeniem może się okazać premiera książki "Z pamiętnika niemłodej już mężatki". Są to po raz pierwszy wydane nieznane dotąd zapiski Magdaleny Samozwaniec, odnalezione przypadkiem po kilkudziesięciu latach od jej śmierci. Siostra Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, córka Wojciecha Kossaka pisze o Krakowie z ubiegłego stulecia, gdzie największą atrakcją były uroczyste pogrzeby, po Plantach spacerował Boy-Żeleński, a bale u Tarnowskich stanowiły o towarzyskim być albo nie być młodych panien. Nie brak też anegdotek rodzinnych. Książkę opublikowało wydawnictwo WAB.

Ogromnym powodzeniem wśród czytelników cieszyły się dwie książki Umberto Eco o historii sztuki wydane z wieloma ilustracjami w albumowej formie - "Historia piękna" i "Historia brzydoty". Właśnie ukazała się trzecia część tej serii - "Szaleństwo katalogowania" (Rebis), w której autor "Imienia róży" przedstawia historię fenomenu tworzenia katalogów - od spisu okrętów greckich w "Iliadzie", przez średniowieczne bestiaria, po spisy i zestawienia internetowe.

"Aktor" (WL) to wywiad-rzeka z Wojciechem Pszoniakiem, który odpowiadając na pytania Michała Komara cofa się aż do swych lwowskich korzeni. Opowiada o dzieciństwie, młodości i pierwszych poważnych decyzjach, które skierowały go ku sztuce. Pszoniak odsłania przed czytelnikiem kulisy największych wyzwań, z jakimi przyszło mu się zmierzyć, ujawnia swoje spostrzeżenia związane z grą na scenach polskiej i francuskiej, opowiada o pracy z wielkimi reżyserami takimi jak Konrad Swinarski i Andrzej Wajda.

Inną targową nowością jest korespondencja Tadeusza Różewicza oraz Zofii i Jerzego Nowosielskich (WL). Zbiór listów z lat 1963-2002, z których większość napisał Różewicz, odsłania codzienność poety, który słynie z chronienia swojej prywatności.

Prószyński i S-ka proponuje jako targową nowość dwie powieści współczesnych pisarzy hinduskich, którzy odnieśli sukces na Zachodzie. Vikas Swarup to autor scenariusza do filmu "Slumdog. Milioner z ulicy", który w tym roku zdobył cztery Złote Globy i cztery Oscary. Jego nowa powieść pt. "Sześcioro podejrzanych" pokazuje, że hierarchia społeczna i kastowa istnieje nawet w świecie przestępców. Druga hinduska powieść to "Między zabójstwami" Aravinda Adiga, który za swoją poprzednią powieść "Biały Tygrys" otrzymał rok temu Bookera. Tym razem Adiga przedstawia obraz indyjskiego miasta, a zarazem portret zbiorowy Hindusów w okresie zachodzących w kraju zmian.

"Ravensbrueck. O Milenie Jesenskiej" to najnowsza ksiązka Steve'a Sama-Sandberga, znanego polskim czytelnikom z biografii Ulrike Meinhof zatytułowanej "Teresa". Bohaterka jego najnowszej książki - Milena Jesenska - znana jest jako przyjaciółka i tłumaczka Fanza Kafki, adresatka "Listów do Mileny" zaliczanych do najpiękniejszych listów miłosnych w historii literatury. Książka Steva Sem-Sandberga ukazuje życie Jesenskiej, od dzieciństwa i młodości w Pradze przełomu wieków, poprzez jej relacje z Kafką, pracę dziennikarki, do ostatnich lat w obozie koncentracyjnym w Ravensbrueck, gdzie umarła. Książkę opublikowało wydawnictwo Czarne.

Nowością jest też "Serce narodu koło przystanku" Włodzimierza Nowaka (Czarne), opowieść o Polsce B, wypchniętej poza nawias rozwijającego się kapitalizmu. Reportaże składające się na ten zbiór prezentują najbardziej palące kwestie: upadające PGR-y, zamykane kopalnie, wejście do Unii Europejskiej. Włodzimierz Nowak zajmuje się często historiami z pierwszych stron gazet, jak samobójstwa nastolatków czy konflikt miasta Oświęcim z Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale jedzie też w zapalne miejsca, gdy nie ma już kamer i medialny hałas cichnie.

Wydawnictwo Sic! zaprezentuje na krakowskich targach dwie książki z nowej serii "Wielcy pisarze w nowych przekładach". Będzie to "Ojciec Sergiusz" Lwa Tołstoja w przekładzie i z komentarzami Ryszarda Przybylskiego oraz "Trzy baśnie" Gustave'a Flauberta w tłumaczeniu Renaty Lis i Jarosława Marka Rymkiewicza.

Nowościami targowymi są też książki: "Świat diabła" - felietony Wiktora Jerofiejewa, jednego z najbardziej cenionych w Polsce rosyjskich pisarzy współczesnych (Czytelnik), "Podróż w świat" - pierwsze polskie wydanie powieściowego debiutu Virginii Woolf z 1915 roku (Prószyński i S-ka) oraz "Moja siostra, moja miłość" - najnowsza powieść Joyce Carol Oates (Rebis).(PAP)

aszw/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)