Notowania

usa
10.02.2010 17:46

Nowy atak zimy na wschodnim wybrzeżu USA

Po rekordowej śnieżycy w weekend, w środę znowu całe północno-wschodnie wybrzeże USA ogarnęła zamieć śnieżna, która sparaliżowała życie w Waszyngtonie i innych miastach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po rekordowej śnieżycy w weekend, w środę znowu całe północno-wschodnie wybrzeże USA ogarnęła zamieć śnieżna, która sparaliżowała życie w Waszyngtonie i innych miastach.

W Waszyngtonie śnieg pada bez przerwy od wtorku wieczorem i jak przewidują meteorolodzy, ma się go nagromadzić co najmniej 30-40 cm. Licząc z wciąż zalegającym jeszcze śniegiem sprzed kilku dni, jego ilość osiągnęła rozmiary niespotykane od około 120 lat.

Śnieżycy w środę towarzyszą silne wiatry, co powoduje, że widoczność na zasypanych drogach jest bardzo ograniczona i jazda samochodem skrajnie niebezpieczna. Władze wzywają przez radio, aby nie wyjeżdżać samochodem, "chyba że się koniecznie musi".

Wiatr zwalił wiele drzew, które w różnych miejscach zerwały trakcję elektryczną, wskutek czego dziesiątki tysięcy domów w Waszyngtonie pozbawionych jest prądu.

Największym problemem są jednak nieodśnieżone lub tylko częściowo odśnieżone drogi i ulice, poza autostradami i głównymi arteriami. Wielu mieszkańców skarży się, że w okolicy nie pojawił się żaden pług śnieżny.

Część pługów jest zepsutych i kończą się zapasy soli do wysypywania na drogach.

Od poniedziałku zamknięte są wszystkie szkoły, wiele sklepów i zakładów usługowych. Poczta doręcza listy raz na kilka dni. Kursuje tylko część autobusów, a metro jedynie na odcinkach podziemnych - co oznacza, że nie można nim dojechać na dalekie przedmieścia, gdzie linie biegną nad ziemią.

W środę odwołano prawie wszystkie loty z i do Waszyngtonu i część pociągów dalekobieżnych.

Od początku tygodnia nie pracuje administracja federalna w Waszyngtonie. Odwołano prawie wszystkie przesłuchania i spotkania w Kongresie.

Podobnie dramatyczna sytuacja istnieje w Nowym Jorku, Baltimore i Filadelfii. Zamknięto tam szkoły, a władze wzywają do nieużywania samochodów.

Fatalne warunki na drogach powodują zwiększoną liczbę wypadków. Trzy śmiertelne wypadki spowodowane śnieżycą zanotowano w stanie Michigan.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ro/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz