Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy dokument Watykanu adresowany do wiernych w Chinach

0
Podziel się:

Watykan zaapelował do podzielonych na dwa
Kościoły katolików w Chinach o podjęcie kroków na rzecz pojednania
i przebaczenia - to zasadnicza teza nowego dokumentu Stolicy
Apostolskiej, adresowanego do wiernych w tym kraju.

Watykan zaapelował do podzielonych na dwa Kościoły katolików w Chinach o podjęcie kroków na rzecz pojednania i przebaczenia - to zasadnicza teza nowego dokumentu Stolicy Apostolskiej, adresowanego do wiernych w tym kraju.

Jest nim kompendium w postaci pytań i odpowiedzi, dotyczących historycznego listu Benedykta XVI do wiernych i biskupów chińskich sprzed dwóch lat. Jego celem jest wyjaśnienie znaczenia papieskiego przesłania oraz jego intencji.

Jednak katolicka agencja AsiaNews poinformowała w poniedziałek, że wierni w Chinach nie mają dostępu do kompendium, ponieważ strona watykańska z listem w wersji chińskiej została zablokowana przez władze.

W nowym dokumencie podkreślono, że w codziennym życiu wierni nie powinni czekać na oficjalne połączenie wiernego Watykanowi Kościoła nazywanego podziemnym z Kościołem patriotycznym, kontrolowanym przez władze w Pekinie.

Już teraz - uważa Watykan - należy występować ze wspólnymi inicjatywami, stosownie do panującej w danym miejscu sytuacji.

Praktyczne rady zawarte w kompendium mają w zamierzeniach Kościoła w Rzymie pomóc chińskim katolikom wiernym papieżowi prowadzić rozmowy z państwowymi strukturami kościelnymi.

Przypomina się między innymi, że papież ma nadzieję na "nacechowany szacunkiem i konstruktywny dialog z chińskimi władzami". Celem tego dialogu - jak wiadomo - ma być nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Pekinem.

Agencja AsiaNews poinformowała także, że obchodzony w niedzielę, a ustanowiony przez Benedykta XVI dzień modlitw za Kościół w Chinach miał w tym kraju bardzo skromne obchody. W wielu diecezjach władze państwowe nie dopuściły do organizacji pielgrzymek do sanktuarium maryjnego Szeszan, położonego na przedmieściach Szanghaju.

W prowincji Hebei, na wschodzie Chin, nie odbyły się msze święte, ponieważ miejscowi księża przebywają w areszcie. (PAP)

sw/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)