Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy film Andrzeja Barańskiego - ze świętokrzyską wsią w tle

0
Podziel się:

W Bodzentynie (Świętokrzyskie) rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu
Andrzeja Barańskiego pt. "Księstwo". Produkcja powstaje na motywach autobiograficznych powieści
Zbigniewa Masternaka - pisarza pochodzącego z położonego w Górach Świętokrzyskich Piórkowa.

W Bodzentynie (Świętokrzyskie) rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu Andrzeja Barańskiego pt. "Księstwo". Produkcja powstaje na motywach autobiograficznych powieści Zbigniewa Masternaka - pisarza pochodzącego z położonego w Górach Świętokrzyskich Piórkowa.

Jak poinformował PAP Masternak, zdjęcia do "Księstwa" rozpoczęły się 14 września i mają potrwać przez ok. trzy tygodnie. Ujęcia plenerowe, poza Bodzentynem, będą kręcone m.in. w Piórkowie i na górze Szczytniak.

Film będzie przedstawiał losy młodego chłopaka wychowanego na świętokrzyskiej wsi, który ma zdolności pisarskie i chciałby realizować swoją pasję w życiu, ale ze względu na trudną sytuację rodzinną - nie jest to dla niego łatwe.

W produkcję jest zaangażowane ok. 200 osób. W filmie wystąpią m.in.: Aldona Jankowska i Rafał Zawierucha. W październiku rozpocznie się montaż. Premiera "Księstwa" jest planowana na 2011 r., obraz ma być prezentowany na festiwalach filmowych. Produkcja była możliwa m.in. dzięki dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Scenariusz filmu - którego autorem jest także Barański - opiera się na autobiograficznych powieściach Masternaka. "Chmurołap" - to opowieść o wczesnym dzieciństwie głównego bohatera, aż po maturę, z przytoczeniem świętokrzyskich legend. W "Niech żyje wolność" pisarz skonfrontował miasto i wieś - po tym, kiedy wyruszył ze swojej rodzinnej miejscowości pod Świętym Krzyżem na studia do Lublina. Scenariusz filmu jest oparty głównie na drugiej części trylogii. Trzecia część - "Scyzoryk" - przedstawia życie tego samego bohatera we Wrocławiu, ukazuje m.in. przemiany gospodarcze w Polsce na początku XXI w.

"Ważne dla mnie jest to, że dzięki ekranizacji zostaną pokazane i może bardziej wypromowane Góry Świętokrzyskie - region, który trzeba przybliżać ludziom" - powiedział PAP Masternak. Pisarz sam także zagra w powstającym filmie - wcieli się w rolę piłkarza.

Według Masternaka, ciekawe jest, że o jego książki - pisane w dużej części gwarą - zabiegają zagraniczni odbiorcy. "Niech żyje wolność" została przetłumaczona na język wietnamski i macedoński, przygotowywany jest także jej przekład na języki: czeski, szwedzki i hiszpański.

Pisarz przygotowuje dwie kolejne powieści z cyklu "Księstwo" - pierwsza ma być opowieścią o współczesnej emigracji zarobkowej, druga przedstawiać portret małego miasta, z piłką nożną w tle.

Masternak poza pisarstwem ma drugą pasję - jest czynnym piłkarzem, trenował m. in. w Koronie Kielce i Ślęzie Wrocław, obecnie gra w MKS Puławiaku Puławy.

Na 2011 r. wydawnictwo Zysk i S-ka planuje nowe wydanie książek świętokrzyskiego pisarza - wzbogacone o zdjęcia z planu - pt. "Księstwo. Trylogia młodzieńcza".

Zbigniew Masternak urodził się w 1978 r., pochodzi z Piórkowa pod Opatowem. Jest prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, dramaturgiem. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 r. ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej.

Pisarz debiutował w 2000 r. prozą na łamach "Twórczości". Z autobiograficznego cyklu powieściowego pt. "Księstwo" dotychczas ukazały się: "Chmurołap" (2006 r.), "Niech żyje wolność" (2006 r.) i "Scyzoryk" (2008 r.). Masternak jest także współautorem książki "Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna" oraz noweli filmowej "Jezus na prezydenta!".

Andrzej Barański urodził się w 1941 r. w Pińczowie. Jest reżyserem i scenarzystą, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Na początku lat 60. współpracował ze Studenckim Teatrem Poezji "Step", którym opiekował się Tadeusz Różewicz. Barański napisał dla tego teatru ok. 20 sztuk. Zajmował się także filmami oświatowymi i krótkometrażowymi w Wytwórni Filmów Oświatowych.

Barański zdobył uznanie przede wszystkim jako autor filmów fabularnych - zaczął je realizować w 1979 r. - przedstawiających polską prowincję, m.in. "Niech cię odleci mara" (1982 r.), "Kobieta z prowincji" (1984 r.), "Kramarz" (1990 r.) i "Dwa księżyce" (1993 r.). (PAP)

ban/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)