Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy konkurs na koncepcję siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej - w piątek

0
Podziel się:

W piątek zostanie ogłoszony nowy konkurs na projekt siedziby Muzeum Sztuki
Nowoczesnej - poinformowała PAP koordynatorka kontaktów z mediami w MSN Magdalena Buczek. W ub.r.
upadła koncepcja budowy siedziby muzeum wg projektu szwajcarskiego architekta Christiana Kereza.

*W piątek zostanie ogłoszony nowy konkurs na projekt siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej - poinformowała PAP koordynatorka kontaktów z mediami w MSN Magdalena Buczek. W ub.r. upadła koncepcja budowy siedziby muzeum wg projektu szwajcarskiego architekta Christiana Kereza. *

Szczegóły konkursu zostaną podane w piątek, ale już w lipcu br. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz informowała o zmianach dotyczących planów budowy muzeum - zmniejszeniu powierzchni budynku i wydzieleniu osobnej jego części dla TR Warszawa (dawniej: Teatru Rozmaitości).

W informacji prasowej przesłanej PAP w środę muzeum poinformowało, że nowy konkurs "nie będzie typowym konkursem architektonicznym". Muzeum wraz z teatrem, w porozumieniu z Urzędem m.st. Warszawy i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęły decyzję o przeprowadzeniu procedury wyboru architekta "w trybie określonym w prawie zamówień publicznych jako negocjacje z ogłoszeniem".

Wszyscy zainteresowani udziałem w postępowaniu muszą spełnić precyzyjnie określone, punktowane według skali ocen warunki dopuszczające do konkursu. Koncepcja przyszłego zespołu gmachów muzeum i teatru ma być tylko jednym z ocenianych elementów oferty architektów; na tym polega różnica pomiędzy wybraną procedurą a tradycyjnymi konkursami architektonicznymi.

W komunikacie przesłanym PAP czytamy też, że stworzony został szczegółowy harmonogram inwestycji oraz jej nowa struktura. Muzeum i teatr będą prowadzić wspólnie proces projektowania aż do otrzymania pozwolenia na budowę, po czym muzeum poprowadzi budowę swojej części obiektu, finansowaną z kredytu bankowego zaciągniętego na 30 lat, a teatr będzie się starał o fundusze z nowego budżetu UE na lata 2014-2020.

Planowane budynki są skromniejsze niż zakładano poprzednio: mają mieć 26 tysięcy metrów kwadratowych (pierwotny plan zakładał, że budynek będzie liczył 35 tys. m kw.). Harmonogram inwestycji przewiduje otrzymanie pozwolenia na budowę w połowie 2015 roku i rozpoczęciu budowy w połowie roku 2016 oraz zakończenie jej w 2019 roku.

Zostały też określone budżety obu budynków: na 270 mln złotych dla muzeum i 125 mln złotych dla teatru. Architekt ma przystąpić do projektowania w momencie, kiedy obie instytucje będą posiadały prawo własności do działki, na której mają stanąć ich budynki. W październiku 2014 roku ma być gotowy zamówiony przez Urząd m. st. Warszawy projekt przebudowy infrastruktury pod placem Defilad.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r.; jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto stołeczne Warszawa.

Historia konkursów na projekt gmachu MSN jest długa. Pierwszy międzynarodowy konkurs architektoniczny, ogłoszony został 15 grudnia 2005 roku, jednak ze względu na nadmiar wymogów formalnych wobec uczestników, jego regulamin został oprotestowany przez międzynarodowe jury i został on odwołany.

Po uproszczeniu procedur, konkurs został ogłoszony ponownie 27 lipca 2006 roku. Zwyciężyła koncepcja szwajcarskiego architekta Christiana Kereza - ceremonia ogłoszenia wyników odbyła się 18 lutego 2007 roku. Minimalistyczna, monumentalna koncepcja architekta z Zurychu stała się przedmiotem krytyki ówczesnego dyrektora projektu muzeum, Tadeusza Zielniewicza, który wraz z działającą przy nim Radą Programową podał się do dymisji.

Na nowego dyrektora w dniu 6 czerwca 2007 roku powołana została historyczka sztuki Joanna Mytkowska, wówczas zatrudniona jako kurator w Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej Centre Pompidou w Paryżu.

12 kwietnia 2008 roku Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zawarła z Christianem Kerezem umowę na projekt gmachu Muzeum. Gmach miał zostać ukończony do 2012 roku.

Podczas prac projektowych władze Warszawy wprowadziły zmianę do koncepcji budynku, uzupełniając go o pomieszczenia dla teatru TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości), prowadzonego przez Grzegorza Jarzynę. W atmosferze wzajemnych oskarżeń pomiędzy odpowiedzialnymi za przygotowanie inwestycji przedstawicielami stołecznego Ratusza a architektem, w maju 2012 roku władze Warszawy wypowiedziały umowę na projekt, rezygnując z koncepcji Kereza. Jednak, zgodnie z deklaracją prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, plan budowy Muzeum (wraz z teatrem) na placu Defilad został podtrzymany.

W związku z opóźnieniem budowy Muzeum, w maju 2012 roku, na działalność tymczasową instytucji wynajęty został przez władze Warszawy dawny pawilon meblowy Emilia. (PAP)

agz/ aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)