Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy plan gospodarowania odpadami na Dolnym Śląsku

0
Podziel się:

Likwidacja nielegalnych składowisk śmieci, zwiększenie liczby instalacji do
recyklingu odpadów oraz usunięcie ze środowiska wyrobów zawierających azbest - to główne założenia
przedstawionego w piątek we Wrocławiu Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami.

Likwidacja nielegalnych składowisk śmieci, zwiększenie liczby instalacji do recyklingu odpadów oraz usunięcie ze środowiska wyrobów zawierających azbest - to główne założenia przedstawionego w piątek we Wrocławiu Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Piotr Błaszków, powstanie planu to efekt m.in. rosnącej liczby wytworzonych przez mieszkańców odpadów, które najczęściej trafiają na składowiska.

"To jednak najmniej pożądany sposób ich zagospodarowania. Nowy system zakłada m.in. ograniczenie składowania na rzecz przetwarzania, czyli recyklingu czy kompostowania. W planie zawarte zostały cele i zadania dotyczące gospodarowania odpadami, które mają zostać zrealizowane do 2023 r." - tłumaczył dyrektor.

Według projektu woj. dolnośląskie zostało podzielone na sześć regionów gospodarki odpadami. Każdy z nich obejmuje co najmniej 150 tys. osób, a w jego skład wchodzi od kilkunastu do kilkudziesięciu gmin. "Zgodnie z nowym systemem, w każdym z wyznaczonych regionów powinna funkcjonować regionalna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych, w ramach której działać może sortownia odpadów, kompostownia, składowisko czy spalarnia" - mówił dyrektor.

Błaszków zaznaczył, że podział na regiony zależał m.in. od wielkości wytwarzanych odpadów, istniejącej infrastruktury, możliwości technicznych wykorzystania energii pozyskanej z odpadów czy kwestii związanych z optymalizacją kosztów.

"W projekcie znalazły się także potencjalne lokalizacje, gdzie mogłyby powstać nowe kompostownie, zakłady przetwarzania odpadów, składowiska czy spalarnie, jednak samo umieszczenie tych inwestycji w planie nie jest jeszcze jednoznaczne z ich uruchomieniem" - dodał dyrektor.

W projekcie szczególny nacisk położony został na edukację ekologiczną i promowanie wśród mieszkańców proekologicznych zachowań, m.in. ograniczenia zakupu produktów jednorazowego użytku, rezygnację z plastikowych toreb na zakupy i przeznaczenie zużytego papieru na makulaturę.

Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami trafił do konsultacji społecznych. Do 16 kwietnia br. wnioski i opinie na jego temat mogą składać wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast z woj. dolnośląskiego, organy wykonawcze związków międzygminnych, a także mieszkańcy.

Po zakończeniu konsultacji projekt zostanie skierowany do zaopiniowania ministrowi środowiska, a następnie trafi do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który ma go uchwalić do 30 czerwca br.(PAP)

mic/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)