Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy przetarg na kredytowanie budowy wrocławskiego stadionu

0
Podziel się

Nowy przetarg na kredytowanie budowy wrocławskiego stadionu piłkarskiego na
Euro 2012 zostanie ogłoszony we wtorek. Miasto unieważniło dotychczas prowadzone postępowanie,
którego wartość wynosi blisko 500 mln zł.

bEhIoHJx

Nowy przetarg na kredytowanie budowy wrocławskiego stadionu piłkarskiego na Euro 2012 zostanie ogłoszony we wtorek. Miasto unieważniło dotychczas prowadzone postępowanie, którego wartość wynosi blisko 500 mln zł.

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, postępowanie kredytowe, które rozpoczęto jesienią 2009 r., prowadzone było z konsorcjum pięciu banków, a decyzja o jego unieważnieniu zapadła m.in. z powodu wystąpienia konsorcjum o przedłużenie ostatecznego terminu zakończenia rozmów.

"Wyznaczyliśmy nowy termin, ale konsorcjum nie było w stanie powiedzieć czy ponownie nie wystąpi o jego przedłużenie, dlatego zdecydowaliśmy się zakończyć te negocjacje" - tłumaczył Bluj.

bEhIoHJz

Bluj podkreślił, że negocjacje rozpoczęto "w kompletnie innej sytuacji na rynkach finansowych", a same banki skłonne były wówczas działać w dużych konsorcjach, żeby podzielić ryzyko na więcej podmiotów. "Obecnie niektóre spośród nich gotowe są samodzielnie lub w mniejszych konsorcjach finansować całość kredytu. To także wpłynęło na naszą decyzję" - mówił wiceprezydent.

Unieważnione postępowanie prowadzone było w formie przetargu w trybie negocjacji z ogłoszeniem. "Nowe ogłoszone zostanie w formie przetargu ograniczonego, który daje miesięczny termin na składanie ofert. Przetarg ogłoszony zostanie we wtorek" - zapowiedziała wiceprezes i dyrektor ds. finansowych spółki Wrocław 2012 Monika Jaśkowska-Rokita.

Dyrektor ds. społecznych wrocławskiego Urzędu Miejskiego Michał Janicki podkreślił, że przeciągnięcie negocjacji w żaden sposób nie wpłynie na prowadzone na stadionie prace budowlane. "Obecnie prowadzone są one za pieniądze m.in. z budżetu miasta i dopiero w drugiej połowie roku będziemy potrzebowali pieniędzy z kredytu" - dodał dyrektor.

Na budowę stadionu miasto chce zaciągnąć blisko 500 mln zł kredytu, który ma być spłacany przez 14 lat. Janicki zaznaczył, że nie jest możliwe, żeby spółka Wrocław 2012 wygenerowała środki na spłatę całości kredytu. "Dlatego naszym celem jest, aby stadion zarobił na odsetki, a kapitał będzie spłacany przez miasto" - wyjaśnił.

bEhIoHJF

Wrocławski stadion mieścić ma prawie 42 tys. widzów. Będzie obiektem wielofunkcyjnym, na którym oprócz meczów piłkarskich, można będzie organizować m.in. koncerty. Pod trybunami znajdą się cztery niezależne budynki, w których powstanie m.in. największy we Wrocławiu klub fitness, kasyno, dyskoteka oraz sale konferencyjne i biurowe.(PAP)

mic/ drag/ gma/

bEhIoHKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)