Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy radar meteo i system ochrony przeciwpowodziowej dla południa Polski

0
Podziel się:

Konkretyzują się plany budowy na Opolszczyźnie radaru meteorologicznego i
systemu ochrony przeciwpowodziowej istotnego szczególnie dla mieszkających nad Odrą - poinformowali
w poniedziałek w Opolu na wspólnej konferencji prasowej wojewoda opolski i szef IMGW.

Konkretyzują się plany budowy na Opolszczyźnie radaru meteorologicznego i systemu ochrony przeciwpowodziowej istotnego szczególnie dla mieszkających nad Odrą - poinformowali w poniedziałek w Opolu na wspólnej konferencji prasowej wojewoda opolski i szef IMGW.

Wojewoda Ryszard Wilczyński i dyrektor IMGW Mieczysław Ostojski spotkali się w Opolu z szefami regionalnych funduszy ochrony środowiska z Opolszczyzny, woj. śląskiego i Dolnego Śląska, które - wspólnie z IMGW - zamierzają uczestniczyć w kosztach budowy radaru i systemu. Oba przedsięwzięcia mają kluczowe znaczenie w ochronie mieszkańców przed zagrożeniami pogodowymi.

Instytut - mniej więcej w ciągu dwóch tygodni - przygotuje szczegółowe koncepcje obu projektów. Na pewno wiadomo, że radar powinien stanąć na Górze św. Anny. Dzięki niemu znacznie lepiej będzie można monitorować i przewidywać zjawiska pogodowe - zwłaszcza w Bramie Morawskiej, która jest istotna w kwestii przemieszczania się frontów atmosferycznych z południa.

"Tutaj przechodzi tzw. pas tornad - Brama Morawska, kierunek na Częstochowę i dalej w kierunku Mazur - na tym obszarze powstają tornada. Umiejscowienie radaru na G. św. Anny da nam lepszy obraz Kotliny Kłodzkiej i całego pasa, gdzie tornada mogą się pojawiać" - argumentował szef IMGW.

Dodatkowo - jak tłumaczył Ostojski - radary meteorologiczne są urządzeniami zawodnymi, i pojawienie się jeszcze jednego takiego urządzenia na Opolszczyźnie da pełne bezpieczeństwo radarowego obrazu nieba nad Polską. "Mówię tu przede wszystkim o opadach, a to przekłada się na prognozowanie zjawisk ekstremalnych w całym kraju" - wyjaśnił.

Drugim projektem, którego zrealizowaniem zainteresowani są wszyscy uczestnicy poniedziałkowego spotkania, jest Opolski System Ochrony Przeciwpowodziowej. Opolski tylko z nazwy, bo jego utworzenie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców trzech województw.

System zakłada prawie dwukrotne zwiększenie ilości punktów pomiarowych na rzekach i potokach, z których dane będą docierały do Centrów Zarządzania Kryzysowego. "Do 42 istniejących stacji synoptycznych dołączone byłoby kolejnych 37. Służby wojewody otrzymywałyby tzw. sygnał czerwonej lampki - gdy sytuacja zaczyna być niebezpieczna. Daje to wyprzedzenie od kilkunastu minut do kilku godzin w porównaniu z sytuacją obecną" - ocenił Ostojski.

Opolszczyzna jest pod względem zagrożeń powodziowych istotna, m.in. ze względu na sterowanie kaskadę Nysy Kłodzkiej, której wody zasilają Odrę i potencjalnie zagrażają Wrocławiowi. "Dodatkowo system będzie integrował w sposób pełny również dane z Czech, a fala powodziowa tam się formująca przechodzi przez woj. śląskie, potem Opolszczyznę i woj. dolnośląskie. Opolszczyzna w tym układzie stanowi zwornik tego systemu" - podsumował Wilczyński.(PAP)

jsz/ ls/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)