Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy rok według kalendarza muzułmańskiego

0
Podziel się:

Wyznawcy islamu rozpoczęli w piątek 1431 rok według kalendarza
muzułmańskiego, czyli księżycowego. Jest on nieco krótszy od tradycyjnego. Wyznawcy islamu
wyznaczają według niego daty swoich świąt religijnych.

Wyznawcy islamu rozpoczęli w piątek 1431 rok według kalendarza muzułmańskiego, czyli księżycowego. Jest on nieco krótszy od tradycyjnego. Wyznawcy islamu wyznaczają według niego daty swoich świąt religijnych.

Korzysta z niego m.in. społeczność polskich wyznawców islamu, należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, najstarszej i najważniejszej w kraju takiej organizacji, która skupia przede wszystkim polskich Tatarów.

Nowy rok muzułmanie rozpoczęli modlitwami o pomyślność. Obchodów końca roku księżycowego nie praktykują, choć niektórzy spotykają się wtedy w gronie bliskich i znajomych.

Rzecznik Muzułmańskiego Związku Religijnego Musa Czachorowski uważa, że poprzedni rok był bardzo udany, pełen aktywności dla społeczności tatarskiej i muzułmańskiej skupionej w Związku. Przypomniał, że odbyło się wiele imprez przybliżających kulturę i tradycję muzułmanów w Polsce, m.in. Podlaskie Dni Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku czy Dzień Islamu w Katowicach.

W tym roku obchodzono też 330. rocznicę osadnictwa tatarskiego na Podlasiu, a w kilku uczelniach odbyły się międzynarodowe konferencje poświęcone Tatarom i islamowi w Polsce. Czachorowski zwrócił też uwagę, że zaczął ukazywać się kwartalnik społeczno-kulturalny "Przegląd Tatarski".

Musa Czachorowski przyznał, że na podsumowaniu minionego roku "kładzie się cieniem" seria chuligańskich incydentów na budowie szkoły koranicznej w Białymstoku. W ostatnich miesiącach doszło tam do kilku podpaleń. Sprawą zajęła się policja. "Najważniejsze, to jednak umieć cieszyć się z tego, co udało się zrobić" - dodał.

Wznowienie przerwanej budowy szkoły koranicznej w Białymstoku, planowane na wiosnę, może być najważniejszym wydarzeniem nowego roku dla społeczności muzułmańskiej, nie tylko w tym mieście.

Oparty na fazach Księżyca kalendarz używany w świecie islamu bierze swój początek od ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 roku.

Ponieważ rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy niż w tradycyjnym o 11 dni (ma 354 dni), główne święta islamskie, m.in. Kurban Bajram i Ramadan Bajram, ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza gregoriańskiego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe, odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.

Za centrum polskiego islamu uważa się województwo podlaskie. Żyje tam większość polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego (liderzy tej społeczności szacują, że jest ich 5 tys.). To także tam - w Bohonikach i Kruszynianach - są dwa ostatnie w kraju zabytkowe meczety. Przy nich znajdują się mizary, czyli islamskie cmentarze.

Liderzy Muzułmańskiego Związku Religijnego oceniają, że w Polsce jest łącznie około 20-25 tysięcy wyznawców islamu. Są to przede wszystkim cudzoziemcy: dyplomaci, biznesmeni, studenci, a w ostatnim czasie coraz liczniejsi - uchodźcy z krajów muzułmańskich.(PAP)

rof/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)