Notowania

Nowy ropociąg nie spowoduje zamknięcia "Przyjaźni"

To jedna z najbardziej opłacalnych dróg transportu tego surowca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/Dreamstime)

*Prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych _ Przyjaźń _ Robert Soszyński uważa, że w ciągu 3 lat poznamy los ropociągu Przyjaźń, który zaopatruje w rosyjską ropę m.in. polskie rafinerie. *

Pod koniec przyszłego roku może ruszyć druga nitka bałtyckiej rury, która będzie transportować rosyjską ropę na Zachód z pominięciem Polski, Białorusi i Ukrainy.

Nie oznacza to końca ropociągu Przyjaźń. Mimo to, wśród trzech scenariuszy, jakie przewiduje on dla tego ropociągu, znajduje się też taki, który zakłada wstrzymanie rosyjskiego eksportu Przyjaźnią.

_ Ropociągiem Przyjaźń są realizowane dostawy rosyjskiego surowca do polskich i dwóch niemieckich rafinerii; od kilku lat utrzymują się one na poziomie ok. 40 mln ton ropy rocznie. _ Zdaniem prezesa PERN-u, rurociąg Przyjaźń, biegnący przez Białoruś i Polskę, jest i będzie jedną z najbardziej opłacalnych dróg transportu rosyjskiego surowca na Zachód.

_ - Gdyby transport rosyjskiej ropy z portów bałtyckich był bardziej opłacalny niż Przyjaźń, to polskie i niemieckie rafinerie już dziś by go stamtąd odbierały _ - zauważył.

Jak podał, Rosjanie eksportują rocznie od 50 do 70 mln ton ropy z obecnie działających portów na Bałtyku, m.in. z Primorska.

W czerwcu ub.r. Rosja przystąpiła do budowy ropociągu BTS-2, czyli drugiej część Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS). BTS-2 będzie prowadzić z Unieczy w obwodzie briańskim, gdzie przy granicy z Białorusią i Ukrainą znajduje się rozgałęzienie ropociągu Przyjaźń, do portu Ust-Ługa nad Zatoką Fińską, 110 km na południowy zachód od Petersburga. Rura ta ma stanowić alternatywę wobec magistrali Przyjaźń.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

* [ Ukraina wznowiła dostawy przez rurociąg **Przyjaźń** ]( http://news.money.pl/artykul/ukraina;wznowila;dostawy;przez;rurociag;przyjazn,167,0,546471.html )
* [ Będzie wielka paliwowa fuzja ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/bedzie;wielka;paliwowa;fuzja,61,0,532285.html )
* [ Rosja chce wydłużyć ropociąg "Przyjaźń" ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;chce;wydluzyc;rurociag;przyjazn,61,0,556861.html )
* [ ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )[ Rosja wzywa sąsiadów do współpracy energetycznej ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;wzywa;sasiadow;do;wspolpracy;energetycznej,69,0,576069.html )
Tagi: dostawy ropy z rosji, ropociąg, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz