Notowania

wiadomości
21.02.2014 12:06

Nowy Sącz: Wystawa prac młodych artystów w Miasteczku Galicyjskim

Ponad 50 obrazów, rysunków i kolaży udostępniło w piątek zwiedzającym Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Prace znajdują się w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 50 obrazów, rysunków i kolaży udostępniło w piątek zwiedzającym Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Prace znajdują się w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego.

Ekspozycja jest wynikiem II Międzynarodowego Sympozjum Uczelni i Kierunków Artystycznych, które odbyło się w lecie w Szymbarku niedaleko Gorlic pod hasłem "Autentyczność w sztuce". Podczas zajęć studenci kierunków artystycznych z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, ASP w Krakowie, ASP w Łodzi, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Filozofa Konstantyna w Nitrze tworzyli i dyskutowali o sztuce.

Jak wyjaśniła PAP opiekunka wystawy Maria Marcinowska, tytuł otwartej ekspozycji - "Polemiki artystyczne II" - koresponduje z różnorodnością prac i technik użytych przez młodych artystów, co jest wynikiem zróżnicowania kształcenia artystycznego w poszczególnych ośrodkach.

Pokazane prace to obrazy akrylowe i olejne na płótnie, rysunki węglem i ołówkiem, różnokolorowe kolaże. Większość prac przedstawia krajobrazy. "Nie są to pejzaże realistyczne, a abstrakcyjne. Dobrze wyglądałyby w nowoczesnych wnętrzach" - oceniła Marcinowska.

"Z racji tego, że sympozjum odbyło się w miejscu, gdzie żywe są tradycje łemkowskie, niektóre dzieła nawiązują do kultury Łemków. Przykładem tego jest obraz przedstawiający jednego ze świętych, a stylizowany na ikonę" - dodała opiekunka wystawy.

Ekspozycja była już prezentowana m.in. w Szymbarku i Krakowie. W Nowym Sączu czynna będzie do 30 marca. Później pojedzie prawdopodobnie do Łodzi, Rzeszowa i słowackiej Nitry.

Ideą sympozjum, które po raz drugi odbyło się w Szymbarku, była wymiana doświadczeń, konfrontacja metod kształcenia, a także integracja środowisk artystycznych. (PAP)

bko/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz