Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy słowacki parlament wymieni szefa rządu

0
Podziel się

Władzę oddaje premier Robert Fico. Nowym gabinetem będzie kierować Iveta Radiczova.

Nowy słowacki parlament wymieni szefa rządu
(ec.europa.eu)
bEhEtfsR

*Wybrany 12 czerwca nowy słowacki parlament zbierze się dziś na konstytuującym posiedzeniu, by wyłonić swe kierownictwo. *

Po zakończeniu tego posiedzenia złoży dymisję dotychczasowy rząd premiera Roberta Fico (na zdjęciu), co umożliwi mianowanie nowego gabinetu, którym kierować ma przywódczyni czteropartyjnej centroprawicowej koalicji Iveta Radiczova.

W skład koalicji wchodzą Słowacka Unia Demokratyczna i Chrześcijańska-Partia Demokratyczna (SDKU-DS), z której pochodzi nowa premier, liberalne ugrupowanie Wolność i Solidarność (SaS), Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH) i węgiersko-słowacka partia Most-Hid. Razem dysponują one 79 mandatami w 150-osobowej Radzie Narodowej Republiki Słowackiej (jednoizbowym parlamencie).

bEhEtfsT

Pozostałe 71 miejsc obsadzają dwa ugrupowania dotychczasowej koalicji rządowej: kierowany przez Fico lewicowo-populistyczny SMER i nacjonalistyczna Słowacka Partia Narodowa (SNS). Trzecia ze współrządzących dotąd partii, Ruch na Rzecz Demokratycznej Słowacji (HZDS) byłego autokratycznego Vladimira Mecziara uplasował się w wyborach poniżej mandatowego progu 5 proc. głosów.

Oczekuje się, że po zakończeniu konstytuującego posiedzenia obecny rząd złoży dymisję i prezydent Gaszparovicz mianuje nową premier. Jednak jego kancelaria w oficjalnym programie głowy państwa na razie tego nie potwierdziła. W środę kancelaria oświadczyła, iż termin przyjęcia dymisji Fico i mianowania Radiczovej na stanowisko szefa rządu uściśli w czwartek.
* ZOBACZ TAKŻE:
* Słowacja ma problem z powołaniem rządu
* Premier Robert Fico chce nadal rządzić
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

bEhEtftu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)