Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy, słoweński wiceszef EBI na miejsce Marty Gajęckiej

0
Podziel się:

Były premier Słowenii Anton Rop został w piątek mianowany nowym
wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Zastąpi na tym stanowisku odchodzącą po
trzech latach Martę Gajęcką, zgodnie z polsko-słoweńskim porozumieniem o podziale kadencji z 2006
r.

Były premier Słowenii Anton Rop został w piątek mianowany nowym wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Zastąpi na tym stanowisku odchodzącą po trzech latach Martę Gajęcką, zgodnie z polsko-słoweńskim porozumieniem o podziale kadencji z 2006 r.

W radzie zarządzającej EBI Anton Rop będzie odpowiadał za część nowych krajów członkowskich: Bułgarię, Czechy, Węgry, Polskę, Słowację i Słowenię. Ponadto, ma także odpowiadać za wspieranie inwestycji w zakresie europejskich sieci energetycznych i transportowych. Ma również reprezentować EBI w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

"Cieszę się z możliwości wejścia do instytucji, która pomaga UE iść do przodu dzięki wparciu realnej gospodarki, a zwłaszcza rozwoju gospodarczego i pogłębianiu integracji krajów, które weszły do UE w 2004 r." - oświadczył Rop, który w przeszłości piastował także w swoim kraju stanowisko ministra finansów oraz ministra pracy i spraw społecznych.

W lutym polskie Ministerstwo Finansów zapewniło, że Polska wywiąże się z porozumień dotyczących zasad rotacji na stanowisku wiceprezesa EBI, którego kadencja powinna trwać sześć lat. W celu zapewnienia odpowiednio częstej rotacji w ramach określonych grup krajów przyjęto zasadę jej skrócenia do trzech lat. Na podstawie porozumień z 2004 r. pierwszą trzyletnią kadencję sprawował przedstawiciel Czech, a następnie od sierpnia 2007 r. Gajęcka. Obsada tego stanowiska w trzyletnich kadencjach kształtuje się dalej, tj. od sierpnia 2010 r., następująco: Słowenia, Węgry, Słowacja i Bułgaria.

Wcześniej sama Gajęcka przekonywała dziennikarzy w Brukseli, że jej mandat w EBI kończy się w sierpniu 2013 roku, a porozumienie ze Słowenią "wygasło" po wejściu w życie Traktatu z Lizbony.

W EBI poza prezesem jest ośmiu wiceprezesów wybieranych spośród grup krajów tworzących tzw. konstytuanty. Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Włochy, z racji tego, że mają największy wkład w kapitale EBI, mają prawo do wiceprezesów tego Banku na stałe. Nowe kraje, razem wzięte, dostarczają zaledwie 5 proc. kapitału EBI (w tym Polska najwięcej - 2 proc.). Do konstytuanty, do której należy Polska (tzw. Wyszehradzka), należy jeszcze Słowenia, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria, z prawem do posiadania w EBI wiceprezesa.

Michał Kot(PAP)

kot/ kar/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)