Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy taryfikator mandatów wchodzi w życie

0
Podziel się:

Wyższe kary za łamanie przepisów dot. przewozu osób - to jeden z zapisów
nowego taryfikatora mandatów, który wejdzie w życie jeszcze w czwartek. Natomiast nie zmienią się
mandaty za przekroczenie prędkości.

bEDkyspx

Wyższe kary za łamanie przepisów dot. przewozu osób - to jeden z zapisów nowego taryfikatora mandatów, który wejdzie w życie jeszcze w czwartek. Natomiast nie zmienią się mandaty za przekroczenie prędkości.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Małgorzata Woźniak, premier podpisał rozporządzenie "ws. wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń".

Wejdzie ono w życie z dniem ogłoszenia, a to - jak poinformowano PAP w Rządowym Centrum Legislacji - ma nastąpić jeszcze w czwartek. RCL wydaje m.in. Dziennik Ustaw i Monitor Polski, w których ogłaszane są akty prawne. Zwykle Dzienniki Ustaw publikowane są w godzinach popołudniowych, w czwartek ma to jednak nastąpić nieco później - jak powiedziano PAP - "we wczesnych godzinach wieczornych".

bEDkyspz

Nowy taryfikator mandatów jest związany z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie w sylwestra. Zwiększyła ona limity prędkości na autostradach do 140 km/h i na dwupasmowych drogach ekspresowych do 120 km/h. MSWiA wydało rozporządzenie dotyczące punktów karnych za przekroczenie tych prędkości. Policja czekała jednak aż nowy taryfikator mandatów zostanie podpisany przez premiera. Do czwartku funkcjonariusze sami podejmowali decyzje, jakim mandatem ukarać kierowcę.

Zgodnie z rozporządzeniem, jeśli kierowca przekroczy prędkość do 10 km/h zostanie ukarany mandatem w wysokości do 50 zł (i według przyjętego wcześniej rozporządzenia - jednym punktem karnym). Za przekroczenie prędkości o 11-20 km/h ma dostać mandat w wysokości od 50 do 100 zł (2 punkty karne), o 21-30 km/h od 100 do 200 zł (4 punkty karne), o 31-40 km/h - od 200 do 300 zł mandatu (6 punktów karnych), o 41-50 km/h - od 300 do 400 zł mandatu (8 punktów karnych) i o 51 km/h i więcej - od 400 do 500 zł mandatu (10 punktów karnych).

Nowy taryfikator zwiększa wysokość mandatów za łamanie przepisów związanych z przewozem ludzi. To odpowiedź na wydarzenie z 12 października 2010 r., kiedy w tragicznym wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą zginęło 18 osób, jadących przepełnionym i nieprzystosowanym do przewozu takiej liczby ludzi volkswagenem transporterem. Samochód we mgle zderzył się z ciężarowym volvo.

Za przewóz większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym lub pojazdem nieprzystosowanym czy nieprzeznaczonym do tego celu, grozić będzie od 100 zł mandatu. Nie została określona przy tym górna granica, co oznacza, że policjant może nałożyć też najwyższy mandat - 500 zł (w starszym taryfikatorze w tym przypadku stosowano widełki od 100 do 300 zł). Założono równocześnie, że najwyższa kara stosowana ma być przy przekroczeniu dozwolonej liczby przewożonych osób o pięć lub więcej.

bEDkyspF

Nowy taryfikator uwzględnia również przepisy zawarte w tzw. ustawie antynikotynowej, wprowadzającej zakaz palenia w miejscach publicznych. Chodzi o regulacje dotyczące obowiązków sprzedawców, właściciela lub zarządcy obiektu czy środka transportu. Zgodnie z nim za detaliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych, w systemie samoobsługowym grozić będzie 100 zł mandatu, za nieumieszczenie informacji o zakazie sprzedaży takich produktów osobom do lat 18 - 150 zł i tyle samo za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia w miejscu nim objętym. (PAP)

ral/ pz/ mag/

bEDkysqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)