Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NPW: zwrócenie sprawy dotyczącej zabicia cywilów w Nangar Khel - rażąco niesłuszne

0
Podziel się:

Jako rażąco niesłuszną określiła Naczelna
Prokuratura Wojskowa decyzję sądu o zwrocie prokuraturze sprawy
polskich żołnierzy, oskarżonych o zabicie cywilów w afgańskiej
wiosce Nangar Khel.

Jako rażąco niesłuszną określiła Naczelna Prokuratura Wojskowa decyzję sądu o zwrocie prokuraturze sprawy polskich żołnierzy, oskarżonych o zabicie cywilów w afgańskiej wiosce Nangar Khel.

"W opinii prokuratury to postanowienie wydane zostało z naruszeniem przepisów Kodeksu postępowania karnego. Zwrot sprawy może nastąpić w momencie gdy spełnione zostaną dwie przesłanki - jeśli wystąpiły istotne braki w postępowaniu przygotowawczym oraz ustalono znaczne trudności w ich usunięciu w postępowaniu sądowym" - podkreślił w środę rzecznik NPW płk Jerzy Artymiak.

Dodał, że zwracając sprawę prokuraturze sąd - zgodnie z prawem - może domagać się przeprowadzenia dowodów niezbędnych do ustalenia prawdy, ale "nie dążyć do rozbudowania postępowania dowodowego poza rzeczywistą i racjonalną potrzebę".

"Dodatkowo zwrot sprawy prokuratorowi powinien być realny i celowy, a więc uwzględniać okoliczność czy dodatkowe czynności są możliwe do wykonania. (...) Z taką sytuacją procesową nie mamy do czynienia bezsprzecznie w przedmiotowej sprawie" - podkreślił. (PAP)

pru/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)