Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NRL apeluje do ministra zdrowia o pilny komunikat ws. wyrobów medycznych

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź rzecznika MZ
#

# dochodzi wypowiedź rzecznika MZ #

15.01. Warszawa (PAP) - Naczelna Rada Lekarska apeluje do MZ o wydanie komunikatu dla lekarzy ws. wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia. Według MZ i NFZ lekarze zostali poinformowani o nowych zasadach i mogli się z nimi zapoznać.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz w liście do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza podkreślił, że w ostatnich dniach ubiegłego roku wprowadzono nowe regulacje, które od 1 stycznia zmieniły tryb wystawiania przez lekarzy zleceń na wyroby medyczne dla pacjentów, np. aparaty słuchowe, wózki inwalidzkie czy protezy. "Sposób ich wprowadzania oraz brak kampanii informacyjnej ze strony Ministerstwa Zdrowia spowodował chaos w pracy lekarzy, a przede wszystkim utrudnienie dla ich pacjentów" - podkreślił prezes.

Przypomniał, że obowiązujące od 1 stycznia rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie opublikowano 17 grudnia. Z kolei wynikające z niego zarządzenie prezesa NFZ ws. określenia warunków umów z lekarzami dotyczących wystawiania tych zleceń ukazało się dopiero 24 grudnia. Minister w połowie grudnia opublikował także rozporządzenie z nowym wzorem zlecenia, jednak wejdzie ono w życie dopiero od 1 lipca tego roku.

NFZ w zarządzeniu utrzymał dotychczasowe wzory zleceń, ale nałożył na lekarzy obowiązek wprowadzenia w nich zmian - wpisywanie nazwy, grupy i liczby porządkowej wyrobu z nowego wykazu, zamiast - jak wcześniej - kodu, którym był opisany każdy wyrób.

Według Hamankiewicza pośpiech, z jakim wprowadzano nowe regulacje oraz brak jakiejkolwiek akcji informacyjnej, "uderzył w osoby uprawnione do wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, a przede wszystkim w pacjentów". Według doniesień medialnych, część lekarzy po 1 stycznia nie znała nowych zasad i wystawiała zlecenia, nadal wpisując kod wyrobu zamiast nazwy, grupy i liczby porządkowej. Pacjenci z takimi zleceniami nie uzyskiwali ich potwierdzenia w oddziałach NFZ i musieli ponownie udać się do lekarza po zlecenie wystawione według nowych zasad.

Dlatego prezes NRL zwrócił się z pilną prośbą o wydanie przez ministra zdrowia komunikatu dla lekarzy dotyczącego trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Rzecznik MZ Krzysztof Bąk powiedział w poniedziałek PAP, że lekarze zostali poinformowani przez NFZ o nowych zasadach wypisywania zleceń. Dodał, że zgodnie z nowymi zasadami wypisywanie zleceń na wyroby medyczne wymaga określenia nowej nazwy wyrobu ze wskazaniem grupy (litera) i liczby porządkowej określonej w załączniku do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r.

Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zarządzenie NFZ weszło w życie kilka dni przed końcem roku, więc lekarze mieli czas na zapoznanie się z nim. "Określa ono, że do lipca pozostaje dotychczasowy wzór zlecenia, jednak ponieważ od 1 stycznia obowiązuje nowy wykaz wyrobów, to lekarze zgodnie z nim na zleceniu muszą wpisywać nazwę, grupę i liczbę porządkową wyrobu medycznego" - wyjaśnił.

Sprawą zainteresowała się także rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska, ponieważ do jej biura wpływają pojedyncze sygnały dotyczące odsyłania z oddziałów wojewódzkich NFZ pacjentów ze zleceniami wystawionymi niezgodnie z nowym rozporządzeniem. "Niemniej jednak myślę, że osób w podobnej sytuacji jest dużo więcej" - oceniła w rozmowie z PAP.

Kozłowska zwróciła uwagę, że problem ten dotyczy w szczególności osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych, które nierzadko wymagają pomocy drugiej osoby. "W wielu przypadkach mają one utrudniony dostęp do lekarza, aby dokonać zmiany lub korekty kodu zwartego na zleceniu" - oceniła.

Jak poinformowała, wystąpiła już w tej sprawie do p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego "z prośbą o rozważenie możliwości udzielania w okresie przejściowym (do końca czerwca br.) pomocy pacjentom w uzyskaniu wyrobu medycznego". "Jedną z form takiej pomocy może być np. możliwość wprowadzenia korekty kodów zawartych w zleceniach przez pracowników oddziałów NFZ" - proponuje Kozłowska. (PAP)

bpi/ pro/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)