Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NRL chce spotkania z premierem ws. służby zdrowia

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź rzecznika rządu
#

# dochodzi wypowiedź rzecznika rządu #

27.01. Warszawa (PAP) - Naczelna Rada Lekarska wystąpiła do premiera Donalda Tuska z prośbą o spotkanie w sprawie niepokojącej sytuacji w ochronie zdrowia - poinformował w czwartek PAP prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Podkreślił, że do NRL napływa coraz więcej sygnałów o nieprawidłowościach w systemie ochrony zdrowia. Dotyczą one m.in. rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, nad którym pracuje Sejm. Rada sprzeciwia się przede wszystkim likwidacji Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu, które przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w czwartek PAP, że pakiet ustaw zdrowotnych jest obecnie na etapie prac sejmowych, dlatego - jak podkreślił - to parlament jest miejscem, gdzie powinna toczyć się debata nad ich ostatecznym kształtem.

Graś przypomniał, że prace w parlamencie były poprzedzone wielomiesięcznymi konsultacjami; odbyło się także wysłuchanie publiczne.

"Środowiska lekarskie są w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, gdzie mogą prezentować swoje opinie i postulaty" - powiedział rzecznik rządu.

Hamankiewicz podkreślił także, że zastrzeżenia samorządu lekarskiego wzbudza również przebieg kontraktowania świadczeń na 2011 r. "W niektórych przypadkach okazało się, że kontrakty z NFZ otrzymały jednostki nieposiadające odpowiedniego sprzętu i personelu, a te, które spełniały te wymogi, pozostały bez umów" - powiedział prezes NRL.

"Mamy wrażenie, że sygnały strony społecznej nie docierają do pana premiera. Dlatego prosimy o spotkanie, by móc przedstawić nasze stanowisko" - dodał.

NRL w stanowisku z października ubiegłego roku opowiedziała się za zachowaniem stażu podyplomowego jako "niezbędnego uzupełnienia wiedzy i umiejętności praktycznych", a także Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego.

Zastrzeżenia Rady budzą plany skrócenia czasu studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, co w ocenie NRL może doprowadzić do obniżenia poziomu wykształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, a w konsekwencji do zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Obecnie medycy otrzymują prawo wykonywania zawodu po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego i zaliczeniu stażu podyplomowego. Stażysta przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza, zanim uzyska samodzielność zawodową.

Według Ministerstwa Zdrowia doświadczenie ostatnich lat oraz liczne opinie środowisk medycznych wskazują, że LEP i LDEP, przeprowadzane w formie testowej, nie sprawdzają aspektu praktycznego przygotowania lekarzy do wykonywania zawodu, wykorzystując głównie wiedzę teoretyczną. Z kolei - jak podkreśla MZ - staż medyczny powinny zastąpić zajęcia praktyczne, prowadzone podczas ostatnich lat studiów. Dlatego w ustawie zaproponowano zmianę systemu kształcenia lekarzy i dentystów.

Zdaniem resortu zdrowia likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń medycznych.

Paweł Rozwód (PAP)

pro/ mrr/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)