Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NSA: minister nie musi pytać sędziego o zgodę na cofnięcie delegacji

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości nie musi pytać sędziego o zgodę na cofnięcie mu
delegacji do pracy w innym sądzie - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił, że
odwołanie z delegacji wynika ze stosunku służbowego.

Minister sprawiedliwości nie musi pytać sędziego o zgodę na cofnięcie mu delegacji do pracy w innym sądzie - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił, że odwołanie z delegacji wynika ze stosunku służbowego.

Sprawa dotyczyła sędziego sądu rejonowego, który najpierw został delegowany do Sądu Okręgowego w Warszawie, a następnie został odwołany z powrotem do sądu rejonowego. Minister uczynił to bez zgody sędziego.

Sędzia złożył do ministra wniosek o przywrócenie go na stanowisko sędziego sądu okręgowego, bo - jak tłumaczył - minister nie mógł cofnąć mu delegacji bez jego zgody, a jeżeli już to zrobił, to powinien był wydać decyzję.

Minister był innego zdania - twierdził, że do odwołania sędziego z pełnienia obowiązków w innym sądzie nie jest potrzebna decyzja administracyjna. Podkreślał, że takie odwołanie ma charakter porządkowy i jest wydawane wyłącznie dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Sędzia nie zgodził się ministrem i złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale WSA ją oddalił. Stwierdził, że zarówno delegowanie sędziego za jego zgodą na stanowisko w innym sądzie jak i cofnięcie tej delegacji bez zgody sędziego nie wymagają wydania decyzji administracyjnej.

Sędzia przegrał w piątek również w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który oddalił jego kasację (sygn. I OSK 320/13). W uzasadnieniu wyroku sędzia Małgorzata Jaśkowska powiedziała, że cofnięcie delegacji nie jest decyzją administracyjną i wynika ze stosunku służbowego. "Jest to akt kierownictwa wewnętrznego, który realizuje politykę kadrową wymiaru sprawiedliwości" - dodała.

Zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych minister sprawiedliwości deleguje sędziego do pełnienia obowiązków sędziego lub czynności administracyjnych w innym sądzie za zgodą tego sędziego. Natomiast do cofnięcia takiej delegacji zgoda sędziego nie jest konieczna. (PAP)

kju/ kjed/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)