Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NSA: nie każda sprawa dotycząca kontroli w firmie nadaje się do sądu

0
Podziel się:

Przedsiębiorca niezadowolony z kontroli w jego firmie nie może złożyć
skargi do sądu administracyjnego na odmowę rozpatrzenia jego sprzeciwu na przebieg kontroli -
wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przedsiębiorca niezadowolony z kontroli w jego firmie nie może złożyć skargi do sądu administracyjnego na odmowę rozpatrzenia jego sprzeciwu na przebieg kontroli - wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Powodem do wydania uchwały stała się kontrola w jednym z lokali gastronomicznych w woj. warmińsko-mazurskim, w trakcie której celnicy znaleźli niezarejestrowane automaty do gry i ustalili, że w lokalu urządzano gry hazardowe bez zezwolenia.

Przedsiębiorca, nie zgadzając się z urzędem celnym, złożył sprzeciw wobec kontroli - taką możliwość przewiduje art. 84c ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Twierdził, że wbrew przepisom nie powiadomiono go o zamiarze wszczęcia kontroli i nie został on pouczony o przysługujących mu prawach i obowiązkach. Ponadto zarzucał celnikom, że nie okazali legitymacji służbowych, nie doręczyli upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, że kontrolę przeprowadzono podczas nieobecności właściciela firmy i że trwała ona dłużej niż dopuszczają przepisy.

Naczelnik urzędu celnego uznał sprzeciw za niedopuszczalny; podobnie stwierdził dyrektor Izby Celnej w Toruniu, a następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

Przedsiębiorca złożył wówczas skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale NSA nie rozstrzygnął w sierpniu ub.r. sporu, bo nabrał wątpliwości, czy w tej sprawie przedsiębiorca mógł w ogóle złożyć skargę do sądu administracyjnego. Powodem tych wątpliwości była duża rozbieżność poglądów w dotychczasowym orzecznictwie. Część sądów administracyjnych dopuszczała bowiem składanie skarg w takich sytuacjach, a część - nie.

W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny podjął w tej sprawie uchwałę w siedmioosobowym składzie sędziów. Uznał, że na odmowę rozpatrzenia sprzeciwu wniesionego na podstawie art. 84c ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego (sygn. II GPS 3/13).

Uzasadniając uchwałę, prezes Izby Gospodarczej NSA sędzia Andrzej Kisielewicz stwierdził, że procedura rozpatrywania sprzeciwu, o której mowa w art. 84c ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie jest postępowaniem administracyjnym.

Z uchwały wynika, że odmowa rozpatrzenia sprzeciwu złożonego przez przedsiębiorcę nie została wydana w postępowaniu administracyjnym, a w takim razie przedsiębiorca nie mógł wnieść skargi do sądu administracyjnego.

Kisielewicz poinformował, że uchwała nie została podjęta jednomyślnie. Nie dodał jednak, kto spośród siedmiu sędziów złożył zdanie odrębne. (PAP)

jasz/ kjed/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)