Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NSA: sąd musi udostępnić wyrok, nawet jeśli jest on nieprawomocny

0
Podziel się:

Nieprawomocny wyrok też jest informacją publiczną i sąd musi go udostępnić
- orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił, że wyrok jest dokumentem urzędowym i nie
ma znaczenia czy uprawomocnił się, czy nie.

Nieprawomocny wyrok też jest informacją publiczną i sąd musi go udostępnić - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił, że wyrok jest dokumentem urzędowym i nie ma znaczenia czy uprawomocnił się, czy nie.

Ogólnopolski Akademicki Związek Zawodowy w Warszawie zwrócił się do prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu o przesłanie kserokopii wyroku tego sądu. Prezes odmówił, ponieważ stwierdził, że wyrok jest nieprawomocny i sprawa, której dotyczy, będzie ponownie rozpoznawana przez sąd pierwszej instancji. Związek złożył wniosek za wcześnie - stwierdził prezes sądu, dodając, że będzie mógł udostępnić wyrok dopiero po jego uprawomocnieniu się.

Związek złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ale w grudniu ub.r. WSA ją oddalił. Orzekł, że nieprawomocny wyrok nie dostarcza aktualnej wiedzy o sprawie, bo został uchylony, czego konsekwencją jest powrót do sytuacji sprzed wydania go przez sąd pierwszej instancji. W uzasadnieniu wrocławski sąd powoływał się na wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, w których NSA stwierdził, że informację publiczną stanowią tylko akta prawomocnie zakończonego postępowania sądowego lub prokuratorskiego.

Związek zaskarżył wyrok wrocławskiego sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w środę NSA go uchylił (sygn. I OSK 754/13). Sąd kasacyjny stwierdził, że ustawa o dostępie do informacji publicznej przyznaje prawo wglądu do dokumentów urzędowych, a wyrok sądu jest dokumentem urzędowym. W uzasadnieniu sędzia Wiesław Morys wyjaśnił, że nie ma znaczenia dla ujawnienia treści wyroku, to czy jest on wyrokiem prawomocnym, czy nie.(PAP)

kju/ kjed/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)