Notowania

Edward Snowden
29.06.2013 22:06

NSA szpieguje Unię Europejską? Są przecieki

Raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE i w n ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Podległa rządowi Stanów Zjednoczonych Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmuje swą działalnością wywiadowczą najprawdopodobniej również Unię Europejską - poinformował _ Der Spiegel _.

Niemiecki tygodnik powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, jakie przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA _ celem ataku _. Po opublikowaniu wcześniej w czerwcu przez dzienniki _ Washington Post _ i _ Guardian _ pierwszych udostępnionych przez Snowdena informacji na temat kontrolowania przez NSA globalnej łączności internetowej, władze USA wydały nakaz jego aresztowania.

Informatyk schronił się najpierw w Hongkongu, skąd odleciał do Moskwy, gdzie nadal przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo. Wcześniej podawano, iż zamierza on uzyskać azyl polityczny w Ekwadorze.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej odmówiła w sobotę skomentowania doniesień _ Spiegla _. Również przebywający wraz z prezydentem Barackiem Obamą w RPA zastępca doradcy Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes oświadczył, iż nie ma nic do powiedzenia na temat tego rodzaju _ nieautoryzowanych wiadomości _.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden nie zaszkodził USA. Na pewno? Ambasador USA przy ONZ powiedziała, że ujawnienie materiałów wywiadowych przez Snowdena nie zaszkodziło polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych.
Wielka Brytania tłumaczy się przed Niemcami W ubiegłym tygodniu dziennik Guardian ujawnił, powołując się na byłego współpracownika CIA Edwarda Snowdena, że brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ podsłuchiwał międzynarodowe rozmowy telefoniczne.
Snowden w pułapce Według jednej z wersji, dostanie status uchodźcy politycznego od władz Ekwadoru lub Wenezueli.
Tagi: Edward Snowden, nsa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz