Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NSA utrzymał w mocy decyzję o zamknięciu schroniska w Celestynowie

0
Podziel się

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję z 2011 r. Głównego
Lekarza Weterynarii o zamknięciu schroniska w Celestynowie (Mazowieckie). Tym samym oddalił skargę
Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w tej sprawie. Schronisko nadal funkcjonuje.

bErUAnGZ

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję z 2011 r. Głównego Lekarza Weterynarii o zamknięciu schroniska w Celestynowie (Mazowieckie). Tym samym oddalił skargę Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w tej sprawie. Schronisko nadal funkcjonuje.

Po przeprowadzeniu w 2010 r. kontroli w schronisku, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Otwocku wydał decyzję zakazującą prowadzenia schroniska i skreślił je z rejestru podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną.

Na wydanie takiej decyzji pozwala ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

bErUAnHb

Dotychczasowe odwołania Towarzystwa od decyzji o zamknięciu i skreśleniu schroniska z rejestru były nieskuteczne. Kolejną próbą ratowania schroniska miało być zakwestionowanie ważności decyzji wydanej przez Głównego Lekarza Weterynarii. W takiej sytuacji sąd bada jedynie legalność i prawidłowość wydania decyzji, a nie ocenia jej pod względem merytorycznym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał zaskarżoną decyzję za ważną.

Podobnie orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. W uzasadnieniu wyroku sędzia Jerzy Stelmasiak wyjaśnił, że zarzuty zgłoszone przez Towarzystwo były nieuzasadnione.

Prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Eugeniusz Ragiel powiedział PAP, że wyrok "nie ma praktycznego znaczenia dla schroniska", ponieważ decyzja oznacza co prawda wykreślenie schroniska z rejestru, ale nie mówi, co zrobić z 500 psami, które się w nim znajdują. Ragiel dodał, że wykreślenie schroniska z rejestru powoduje, iż lekarz weterynarii pozbywa się kłopotu i nie martwi się losem zwierząt, natomiast nie rozwiązuje problemu zwierząt przebywających w schronisku.

bErUAnHh

"Znane są mi przypadki, że schroniska pomimo wykreślenia z rejestru nadal działają" - powiedział Ragiel.

Zapewnił, że już po wydaniu decyzji o zamknięciu schroniska, sytuacja w nim znacznie się poprawiła, głównie dzięki inwestycjom wartym - jak powiedział - około 300 tys. zł.(PAP)

jasz/ kjed/ mki/ mow/

bErUAnHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)