Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"NYT": Kongres może pomóc w negocjacjach administracji USA z Iranem

0
Podziel się

"New York Times" zaapelował w poniedziałek do amerykańskich kongresmenów o
podjęcie współpracy z administracją prezydenta Baracka Obamy w sprawie negocjacji z Iranem. Zdaniem
dziennika otwiera się historyczna szansa na porozumienie z Teheranem.

bEqEGnDV

"New York Times" zaapelował w poniedziałek do amerykańskich kongresmenów o podjęcie współpracy z administracją prezydenta Baracka Obamy w sprawie negocjacji z Iranem. Zdaniem dziennika otwiera się historyczna szansa na porozumienie z Teheranem.

"New York Times" przypomina, że w tym tygodniu, 7-8 listopada w Genewie, odbędzie się kolejna runda negocjacji między Iranem a Grupą 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy) w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Poprzednia, 16 października również w Genewie, przebiegła w dobrej atmosferze, co pozytywnie rokuje na przyszłość - podkreśla gazeta.

Jednak dziennik ostrzega, że w amerykańskim Kongresie są parlamentarzyści, którzy bardzo podejrzliwie traktują Teheran i uważają, że jedyną skuteczną metodą negocjacji jest nałożenie kolejnych sankcji. "New York Times" podkreśla, że taka strategia może "sabotować najlepszą okazję od lat na pokojowe rozwiązanie problemu, który od dawna blokował poprawę wzajemnych stosunków".

bEqEGnDX

Nałożenie dalszych sankcji na Iran nie ma obecnie sensu i zagrozi przebiegowi negocjacji - alarmuje "New York Times". Takie działanie negatywnie wpłynie też na pozycję prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, który musi bronić swojej polityki nie tylko na arenie międzynarodowej, ale także wewnątrz własnego państwa. Jeżeli Kongres USA zdecyduje się nałożyć sankcje na Teheran, wtedy wina za fiasko negocjacji spadnie na Waszyngton i administrację Obamy, która konsekwentnie dąży do porozumienia.

Dziennik przypomina, że wcześniejsze sankcje uderzające w irańską sprzedaż ropy naftowej zmusiły Teheran do rozmów. Jednak teraz nadszedł czas na rozmowy i próbę sprawdzenia intencji władz Iranu. Jeżeli Teheran zawiedzie oczekiwania Zachodu, wtedy zawsze będzie czas na nałożenie kolejnych sankcji - podsumowuje "New York Times".

Rozmowy w październiku były pierwszym spotkaniem Iranu i Zachodu od szczytu w Kazachstanie w kwietniu, kiedy to nie doszło do zbliżenia stanowisk. Sześć mocarstw domagało się od Iranu zamknięcia ośrodka wzbogacania uranu w Fordo i przekazania za granicę zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.

Iran systematycznie zaprzecza zarzutom Zachodu dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej. Opublikowany w listopadzie 2011 roku poufny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zawiera informacje dotyczące istnienia potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego.(PAP)

bEqEGnEd

lm/ ro/

int.

bEqEGnEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)