Notowania

obama
25.11.2009 12:01

"NYT": Obama może wysłać do Afganistanu 30 tys. żołnierzy

Prezydent USA Barack Obama może wysłać do Afganistanu dodatkowych 25-30 tys. żołnierzy - pisze w środę dziennik "New York Times", powołując się na jego doradców.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent USA Barack Obama może wysłać do Afganistanu dodatkowych 25-30 tys. żołnierzy - pisze w środę dziennik "New York Times", powołując się na jego doradców.

"Chociaż jego doradcy powiedzieli niektórym sojusznikom, że liczba dodatkowych żołnierzy wyniesie najprawdopodobniej nieco mniej niż 30 tys. - obecnie w Afganistanie przebywa 68 tys. amerykańskich żołnierzy - kilku urzędników powiedziało, że Obama nie wydaje się całkowicie zdecydowany co do ostatecznej liczby" - pisze "NYT". "Ciągle nie jest zadowolony" - cytuje dziennik jednego z urzędników.

Według gazety jednym z powodów wahań Obamy może być niezadowolenie wśród członków jego partii perspektywą zaostrzenia wojny i płacenia za nią. Przewodnicząca Izby Reprezentantów, Demokratka Nancy Pelosi - jak pisze gazeta - powiedziała w rozmowie z ekonomistami, że "jest w naszym gronie poważny niepokój co do tego, czy stać nas na tę wojnę".

Pelosi podkreśliła, że nie chce poświęcać krajowego programu Partii Demokratycznej na rzecz zwiększania obecności wojskowej. "Amerykański naród uważa, że jeśli coś leży w interesie naszego bezpieczeństwa, musi nas być na to stać. Ale to nie oznacza, że wszystko inne mamy spychać" na dalszy plan - powiedziała.

"NYT" pisze, że zwiększenie liczebności żołnierzy o około 30 tys. zyskało poparcie sekretarza obrony Roberta Gatesa, sekretarz stanu Hillary Clinton i przewodniczącego Kolegium Szefów Sztabów admirała Mike'a Mullena.

Według amerykańskiego publicznego radia NPR Obama ma zamiar wypowiedzieć się na temat wysłania dodatkowych wojsk amerykańskich do Afganistanu 1 grudnia. (PAP)

mw/ ro/

int.

Tagi: obama, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz