Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"NYT": Przyszłość Ukrainy jest niepewna

0
Podziel się:

USA i UE powinny podjąć wysiłek, aby w proces odbudowy Ukrainy
została włączona Rosja - pisze wtorkowy "New York Times". Osłabiony rewolucją kraj pozostaje bardzo
podatny na naciski ze strony Moskwy, a jego przyszłość jest nadal niepewna - uważa dziennik.

USA i UE powinny podjąć wysiłek, aby w proces odbudowy Ukrainy została włączona Rosja - pisze wtorkowy "New York Times". Osłabiony rewolucją kraj pozostaje bardzo podatny na naciski ze strony Moskwy, a jego przyszłość jest nadal niepewna - uważa dziennik.

"NYT" ostrzega w komentarzu redakcyjnym, że po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza Ukraina pozostaje bankrutem. Podkreśla, iż władze Rosji mogą pogorszyć sytuację swego sąsiada poprzez zamknięcie rynku na ukraińskie produkty, albo podnosząc cenę za gaz.

W związku z tym UE i USA muszą przekonać Ukraińców, szczególnie tych na wschodzie kraju, że w przypadku utworzenia rządu jedności narodowej nowe władze otrzymają odpowiednie wsparcie finansowe z Zachodu.

Dodatkowo UE i Stany Zjednoczone muszą podjąć wysiłek, aby w proces odbudowy Ukrainy zostały włączone władze Rosji. Dzięki temu Kreml będzie miał tylko ograniczone pole do ewentualnego sabotowania reform za swoją zachodnią granicą - pisze "NYT".

Dziennik zwraca też uwagę, że obecne wydarzenia na Ukrainie są bardzo ważne dla samego prezydenta Władimira Putina. "NYT" podkreśla, że przywódca Rosji, który "ma zwyczaj, prawdopodobnie nabyty w KGB, traktowania działań Zachodu sprzecznych ze swą wolą jako spisku", musi zrozumieć, iż nie powstrzyma kolejnych władz na Ukrainie przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z UE. Wszelkie działania mające na celu storpedowanie takich prób mogą doprowadzić do wojny domowej - podkreśla "NYT".

"Ukraińcy wierzą, że ich przyszłość i wartości są związane z Zachodem. Kluczem jest przekonanie wszystkich Ukraińców i Rosji, że nie oznacza to wyboru typu albo-albo, ale że demokratyczna Ukraina, powiązana z Europą, może zachować swoje językowe i kulturowe więzi z Rosją" - podsumowuje dziennik. (PAP)

lm/ ap/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)