Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NYT: Renegocjować umowę z Grecją. Ekspert CSIS krytykuje ten pomysł

0
Podziel się:

Zdaniem "New York Timesa", przywódcy europejscy powinni renegocjować
porozumienie w sprawie ratowania Grecji przed bankructwem, tak aby umożliwić jej przyspieszenie
wzrostu gospodarki, a nie tylko forsować posunięcia oszczędnościowe.

Zdaniem "New York Timesa", przywódcy europejscy powinni renegocjować porozumienie w sprawie ratowania Grecji przed bankructwem, tak aby umożliwić jej przyspieszenie wzrostu gospodarki, a nie tylko forsować posunięcia oszczędnościowe.

W komentarzu redakcyjnym w czwartek dziennik przyznaje, że Grecja wymaga zasadniczych reform, których domagają się kraje europejskie, uzależniając od nich pakiet pomocy, ale podkreśla, że narzucanie jej przesadnych cięć budżetowych zahamuje wzrost.

"Nie jest jeszcze za późno, by zapobiec ekonomicznej zapaści. Przywódcy Europy muszą renegocjować uzgodnioną umowę w sprawie ratowania Grecji przed bankructwem, aby położyć nacisk na reformy i wzrost, zamiast na zaciskanie pasa. Muszą też zaoferować innym kandydatom do podobnego pakietu pomocowego takie samo podejście. Jeśli chcą, aby Grecja spłaciła długi, jej gospodarka musi mieć szansę, by rosnąć" - pisze "NYT".

Przestrzega on przed obwinianiem wyłącznie Grecji za kryzys i wzywa mocarstwa europejskie do wzmocnienia pakietu ratunkowego.

"Przywódcy europejscy muszą pilnie wypełnić luki pozostawione przez siebie w planie ratowania eurostrefy - włącznie z tym, jak sfinansują dużo większy fundusz ratunkowy (EFSF), który, jak przyznali, jest konieczny, bez wpłacania do niego własnych pieniędzy, oraz jak zapłacą za rekapitalizację banków, których potencjalne straty rosną coraz bardziej z tygodnia na tydzień" - czytamy w artykule.

Ekspert ds. europejskich z waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Simon Serfaty uważa jednak, że na renegocjację pakietu dla Grecji jest już za późno.

"To jest ostateczna oferta. Jeśli Grecy powiedzą +nie+, znajdą się poza strefą euro. Pakiet pomocy jest dla nich surowy, ale nie można go już zmieniać. Gdyby zaczęto go renegocjować, pokazałoby to innym krajom, że najlepiej powiedzieć +nie+. Byłby to zły przykład dla Włochów, którzy powiedzą wtedy: Nie potrzebujemy tych reform, jesteśmy za duzi, aby pozwolono nam zbankrutować" - powiedział PAP Serfaty.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)