Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O bohaterach, wojnie i Agnieszce Holland na festiwalu w Warszawie

0
Podziel się:

"10 procent, które czyni bohatera", "Brudne wojny", "Powrót Agnieszki H." -
m.in. te produkcje wystartują w konkursie filmów dokumentalnych na 29. Warszawskim Festiwalu
Filmowym. Impreza odbędzie się w dniach 11-20 października w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy.

*"10 procent, które czyni bohatera", "Brudne wojny", "Powrót Agnieszki H." - m.in. te produkcje wystartują w konkursie filmów dokumentalnych na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Impreza odbędzie się w dniach 11-20 października w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy. *

W konkursie dokumentów rywalizować będzie 15 pełnometrażowych produkcji z lat 2012-2013. "10 procent, które czyni bohatera" (reż. Yoav Shamir)
to film izraelski. Obierając za punkt wyjścia eksperymenty badające zachowania społeczne, reżyser pyta w tym filmie o ludzi, "którzy nawet w ekstremalnych warunkach pozostaną - dobrzy", "w inspirujący sposób stawia wyzwanie naszemu rozumieniu bohaterstwa i - pokazuje fundamentalne prawdy o ludzkiej naturze" - zwracają uwagę organizatorzy WFF.

W amerykańskich "Brudnych wojnach", nagrodzonych na festiwalu Sundance, autor filmu Richard Rowley postanowił opowiedzieć "o sekretach, które kryją się pod działaniami określanymi jako +wojna z terroryzmem+".

"Oddział zabójców" (reż. Dan Krauss, USA), inny amerykański film w konkursie, to historia Adama, żołnierza służącego w Afganistanie. "Ujawnił on zbrodnie amerykańskich żołnierzy ze swojej jednostki, a potem nieoczekiwanie sam stał się celem dochodzenia" - czytamy w opisie filmu.

Stany Zjednoczone reprezentował będzie również "Czyściec", zrealizowany w filmowej koprodukcji z Meksykiem (reż. Rodrigo Reyes). Przedstawiono w nim poruszające historie ludzi mieszkających po obu stronach granicy między Meksykiem i USA - granicy porównanej przez reżysera do Czyśćca z "Boskiej Komedii" Dantego.

O grupie kanadyjskich komików stand-uperów, którzy jadą na tournee do Izraela, poznając tam "nowy wymiar wrażliwości widzów na tematy religijne i polityczne" opowiada z kolei dokument "Język uniwersalny" (reż. Igal Hecht, Kanada). "Próba rozśmieszenia Bliskiego Wschodu okazuje się niejednokrotnie jazdą po bandzie" - zaznaczyli organizatorzy festiwalu, zapowiadając film.

W warszawskim konkursie wystartuje też m.in. dokument japoński "Krople Nieba" (reż. Atsunori Kawamura). Bohaterka, 88-letnia Yoshiko Tatsumi, uważana jest w Japonii za guru w kwestiach kulinarnych. Kobieta gotuje słynną na cały kraj Zupę Życia, odżywiającą nie tylko ciało, ale też umysł i duszę.

"Nakręcony niczym najlepszy thriller", "głęboko poruszający" jest, według organizatorów festiwalu, dokument "Międzynarodowy Trybunał Karny" (reż. Marcus Vetter, Michele Gentile; Niemcy/Szwajcaria). Film opowiada o pracy Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Są w nim zdjęcia przedstawiające okrucieństwo, którego dopuszczają się zbrodniarze wojenni na całym świecie - zaznaczono.

Ważnym polskim akcentem konkursu będzie dokument "Powrót Agnieszki H." (reż. Krystyna Krauze i Jacek Petrycki; Polska/Czechy), wielowątkowa opowieść o Agnieszce Holland i powiązaniach reżyserki z Czechami.

Doroczny Warszawski Festiwal Filmowy to jeden z 14 najważniejszych festiwali filmowych na całym świecie, obok m.in. Cannes, Berlina i Wenecji - uznała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF). WFF jest jednocześnie jedną z głównych wizytówek kulturalnych polskiej stolicy. Przedsprzedaż biletów na tegoroczny festiwal rozpoczęła się we wtorek w Kinotece. Pełny program 29. edycji dostępny będzie na stronie internetowej www.wff.pl.

Organizatorem festiwalu jest Warszawska Fundacja Filmowa. Honorowy patronat nad imprezą objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz prezydent Warszawy. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Warszawskiego Festiwalu Filmowego.(PAP)

jp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)