Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O godz. 15 spotkanie prezydenta z prof. Stępniem

0
Podziel się:

We wtorek o godz. 15 prezydent Bronisław Komorowski spotka się z b.
prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem - poinformowało PAP biuro prasowe Kancelarii
Prezydenta. Stępień chce przedstawić swoje zastrzeżenia do ustawy zmieniającej system emerytalny.

We wtorek o godz. 15 prezydent Bronisław Komorowski spotka się z b. prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem - poinformowało PAP biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Stępień chce przedstawić swoje zastrzeżenia do ustawy zmieniającej system emerytalny.

Będzie to drugie spotkanie głowy państwa ze Stępniem w tej sprawie. Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała we wtorek PAP, że prezydent ponownie spotka się z byłym prezesem TK, ponieważ zawsze jest otwarty na merytoryczną dyskusję.

"Prezydent pragnie pogłębić swoją wiedzę w sprawie wątpliwości podnoszonych przez profesora Stępnia, choć - według opinii prezydenta i opinii eksperckich, którymi dysponuje - nie ma wątpliwości natury konstytucyjnej odnośnie tej ustawy" - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

We wtorek PAP otrzymała kopię listu prof. Stępnia, który skierował on 2 kwietnia do szefa Kancelarii Prezydenta ministra Jacka Michałowskiego.

W liście b. prezes TK zwrócił się z wnioskiem o "ujawnienie i udostępnienie wszystkich ekspertyz prawnych, jak i dokumentów urzędowych, które są brane pod uwagę w wypracowaniu decyzji prezydenta w sprawie kończącego się postępowania legislacyjnego dotyczącego ustawy wprowadzającej zmiany w OFE".

W piątek, po poprzednim spotkaniu z prezydentem, Stępień skierował do Komorowskiego list, w którym podniósł poważne - jego zdaniem - wątpliwości w sprawie konstytucyjności ustawy. Stępień uważa, że powinno to skłaniać prezydenta, jako strażnika konstytucji, do prewencyjnego wniosku do TK w sprawie ustawy.

W datowanym na 1 kwietnia, a przekazanym w niedzielę PAP liście, Stępień napisał m.in., że uchwalone przepisy ws. zmian w emeryturach naruszają zarówno interesy ubezpieczonych jak i zasady społecznej gospodarki rynkowej. Wyjaśnił, iż dzieje się to poprzez odejście od prymatu zasady własności prywatnej na rzecz systemu ubezpieczeń zarządzanego poprzez celowy fundusz państwowy.

Zdaniem Stępnia, może to być złamanie art. 20 konstytucji, który mówi, że "społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej".

Były prezes TK wskazywał również na - w jego opinii - naruszenia zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa (art. 2 konstytucji) poprzez mijające się z prawdą uzasadnienie nowelizacji, że system OFE oparty jest o finansowanie z długu państwowego.

Jego zdaniem, mamy też do czynienia z naruszeniem praw słusznie nabytych ubezpieczonych, a także zasad poprawnej legislacji. Jak tłumaczył Stępień, chodzi o niezachowanie odpowiedniego vacatio legis. "Z racji koniecznych czynności przygotowawczych po stronie PTE powinna wynosić - zdaniem specjalistów pytanych ad hoc - co najmniej 6 miesięcy" - podkreślił.

Ustawa dotycząca zmian w systemie emerytalnym zakłada, że składka do OFE zostanie początkowo zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc.

Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, do 2020 r. ma osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc. Od 1 stycznia 2012 r. zacznie obowiązywać zakaz akwizycji na rzecz OFE. Ustawa - z pewnymi wyjątkami - wejdzie w życie 1 maja 2011 r. (PAP)

eaw/ hgt/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)