Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O przemijaniu w czasach Garibaldiego - "Lampart" od piątku w kinach

0
Podziel się:

Po prawie 50 latach od światowej premiery "Lampart" Viscontiego - dramat
historyczny opowiadający o zmierzchu arystokratycznego rodu na tle jednoczących się,
dziewiętnastowiecznych Włoch - wchodzi w piątek do polskich kin.

Po prawie 50 latach od światowej premiery "Lampart" Viscontiego - dramat historyczny opowiadający o zmierzchu arystokratycznego rodu na tle jednoczących się, dziewiętnastowiecznych Włoch - wchodzi w piątek do polskich kin.

W filmowym arcydziele Luchino Viscontiego wystąpiły gwiazdy światowego kina - Burt Lancaster, Alain Delon i Claudia Cardinale.

Akcja nakręconego na podstawie powieści Giuseppe Tomasiego di Lampedusy filmu dzieje się na Sycylii w 1860 roku. Wówczas dociera tam Garibaldi na czele Tysiąca Czerwonych Koszul. Przybycie włoskiego rewolucjonisty na wyspę zapowiada koniec epoki feudalnej i polityczne zjednoczenie Półwyspu Apenińskiego.

Te wydarzenia stanowią tło historii o przemijaniu tradycyjnej sycylijskiej dynastii.

Na czele rodu Salina, którego członkowie noszą w herbie tytułowego lamparta, stoi książę Fabrizio (Lancaster). Jako jeden z nielicznych arystokratów don Fabrizio jest pogodzony z upadkiem panowania feudalnych rodów. Postanawia poszukać dla swojej rodziny miejsca w nowym społecznym porządku, żeniąc bratanka Tancrediego (Delon) z Angelicą (Cardinale), córką bogatego, lecz - w odczuciu księcia - prostego mieszczanina.

Księciu towarzyszą myśli o przemijaniu dawnego świata i uczucie osamotnienia. Sycylia widziana jego oczami to kraj nędzarzy lub nieświadomych własnego upadku arystokratów. To również ujmujące krajobrazy palonej słońcem sycylijskiej ziemi.

"Lampart" jest kolejnym - po mającej polską premierę w zeszłym roku "Śmierci w Wenecji" - filmem Viscontiego, który trafił w ostatnim czasie na ekrany polskich kin.

Film Viscontiego został doceniony przez światową publiczność. Jako najlepszy film 1963 roku został uhonorowany Złotą Palmą w Cannes. Był również nominowany do Oscara i Złotych Globów.

Luchino Visconti - uważany za jednego z najlepszych włoskich reżyserów - często wybierał przemijanie jako temat filmu. Na przykład w "Ludwigu" przedstawił odchodzący w przeszłość dwór bawarskiego króla, upadek mieszczańskich wartości obrazuje "Śmierć w Wenecji", a niemieckiej burżuazji - "Zmierzch bogów".

Twórca przyszedł na świat w 1906 roku w rodzinie mediolańskich arystokratów jako czwarty syn księcia Viscontiego. (PAP)

mce/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)