Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O regionalizmach i integracji europejskiej - debata w Senacie

0
Podziel się:

Regionalizmy mają ważną rolę do odegrania w nowoczesnej Europie - uznali
uczestnicy wtorkowej konferencji "Czy jest miejsce dla regionalizmów w kontekście integracji
europejskiej?". Debatę zorganizowała Krajowa Rada Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP.

Regionalizmy mają ważną rolę do odegrania w nowoczesnej Europie - uznali uczestnicy wtorkowej konferencji "Czy jest miejsce dla regionalizmów w kontekście integracji europejskiej?". Debatę zorganizowała Krajowa Rada Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP.

Podczas debaty podejmowano kwestie współczesnej roli regionalizmów w kształtowaniu nowoczesnego społeczeństwa oraz różnicy między nimi a lokalizmami. "Regionalizm ma zazwyczaj charakter regresywny i za to bywa krytykowany. (...) Ruch regionalistyczny stoi więc na straży tradycji, rodzimych wartości, odmienności i osobliwości i z tej racji ma wymiar ideologiczny" - powiedział dr Edward Chudziński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Według niego lokalizm jest w swej istocie pragmatyczny niż regionalizm. "Odwołuje się do tradycji, ale koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości. Promuje aktywność, wyzwala miejscowy potencjał, sprzyja samorealizacji jednostkowej i zbiorowej. Realizuje dewizę: +myśl globalnie, działaj lokalnie+" - dodał.

"Czy jest miejsce dla regionalizmów w kontekście integracji europejskiej? Jeśli oznacza on otwarcie i myślenie przyszłościowe, jak najbardziej" - skonkludował Chudziński.

"Podstawową kwestią w dyskusji nad współczesnych regionalizmem jest samo jego pojęcie i rozumienie. Jest to sprawa istotna, ponieważ bardzo często kojarzy się on z takimi pojęciami jak: folklor, ludowość, obrzędowość" - powiedział ks. prof. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ksiądz Skorowski przedstawił trzy grupy pojęciowe dotyczące regionalizmu. Pierwsza z nich koncentruje się na różnorodności i osobliwościach geograficznych i kulturowych, druga kładzie nacisk na kwestie indywidualnych doświadczeń decydujących o poczuciu bliskości z danym regionem, trzecia zaś ujmuje regionalizm jako kult tradycji i przeszłości.

"Podstawowym zarzutem dotyczącym tych trzech grup pojęciowych jest to, że pomijają one zupełnie sferę osobistych przekonań człowieka oraz całą sferę jego działalności. Pełnego pojęcia regionalizmu nie można z kolei zacieśnić tylko i wyłącznie do sfery osobistych, wewnętrznych doświadczeń osoby, ani do samej działalności na rzecz szeroko rozumianego regionu i jego specyfiki" - argumentował Skorowski.

O wpływie nowoczesnej technologii na poczucie własnej tożsamości mówiła dr Longina Strumska-Cylwik z Uniwersytetu Gdańskiego. Jako przykład "dehumanizującego wpływu na jednostkę" podała popularność portali społecznościowych jak Facebook, MySpace czy Nasza Klasa.

"Kultura współczesnego, globalnego świata, nie zawsze sprzyja związkom oraz więziom wzajemnym. Zwłaszcza, że silnie wpisuje się ona w ideę kultury zdeterytorializowanej. Jej pierwszorzędnym zadaniem ma być uwalnianie się od ograniczającej ją przestrzeni, a tym samym propagowanie +bycia na odległość+" - tłumaczyła.

Strumska-Cylwik podkreśliła znaczenie kontaktu bezpośredniego - "twarzą w twarz" jako najbardziej pierwotnej, naturalnej i efektywnej "formy budowania więzi międzyludzkich, wspólnotowych, które zarazem pozwalają lepiej troszczyć się o nasze +małe ojczyny+" - dodała Strumska-Cylwik.

Konferencji towarzyszy publikacja książkowa, wydana przez Kancelarię Senatu. (PAP)

pj/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)