Notowania

nowy
21-12-2007 (12:52)

O. Ryszard Bożek nowym prowincjałem zakonu redemptorystów

44-letni o. Ryszard Bożek został wybrany na przełożonego prowincji warszawskiej zakonu redemptorystów. Zastąpi na tym stanowisku o. Zdzisława Klafkę, który pełnił tę funkcję sześć lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

*44-letni o. Ryszard Bożek został wybrany na przełożonego prowincji warszawskiej zakonu redemptorystów. Zastąpi na tym stanowisku o. Zdzisława Klafkę, który pełnił tę funkcję sześć lat. *

Nowo wybrany prowincjał - jak poinformowali w piątek PAP ojcowie redemptoryści - oficjalnie swoje urzędowanie rozpocznie z dniem 4 lutego przyszłego roku. Obecnie o. Brożek przebywa w Wyższym Seminarium Duchownym w Tuchowie, gdzie jest wykładowcą liturgiki.

Jak dowiedziała się PAP, o. Bożek został wybrany dopiero w trzeciej turze wyborów, uzyskując znaczącą większość głosów nad swym konkurentem - dotychczasowym prowincjałem o. Zdzisławem Klafką.

Kadencja prowincjała trwa trzy lata, można ją dwukrotnie przedłużyć, po raz trzeci za pozwoleniem zarządu.

Redemptoryści mają podwójny system wyborczy - jeśli w trzech turach wyborów, przeprowadzonych wśród zakonników uprawnionych do głosowania w całej prowincji żaden z kandydatów nie uzyska większości, prawo wyborcze przechodzi na kapitułę zgromadzenia.

O. Ryszard Bożek pochodzi z archidiecezji przemyskiej. Studiował na Uniwersytecie Katolickim Sant'Anselmo w Rzymie o profilu liturgicznym, prowadzonej przez ojców dominikanów, gdzie obronił doktorat. Po powrocie do kraju był wychowawcą kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym w Tuchowie.

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów) - założył św. Alfons Maria Liguori w 1732 r. w Neapolu w celu pracy duszpasterskiej wśród ludzi najbardziej zaniedbanych religijnie. Do Polski redemptorystów sprowadził w 1787 roku św. Klemens i założył pierwszą placówkę w Warszawie. Obecnie zgromadzenie ma 40 prowincji, w których pracuje prawie 5,5 tys. redemptorystów. Wydało czterech świętych i dziewięciu błogosławionych. W Polsce jest jedna prowincja zgromadzenia, należy do niej 517 Polaków, pracujących w 17 krajach.(PAP)

skz/ wkr/ mhr/

Tagi: nowy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie