Notowania

obama
26.11.2009 11:54

Obama chce, aby sojusznicy wysłali do Afganistanu 10 tys.żołnierzy

Prezydent USA Barack Obama chce, aby sojusznicy z NATO wysłali do Afganistanu dodatkowo 10 tysięcy żołnierzy, lecz ci są gotowi jedynie do udostępnienia połowy tej liczby - napisał w czwartek dziennik "New York Times", powołując się na amerykańskie źródła rządowe i kręgi natowskie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent USA Barack Obama chce, aby sojusznicy z NATO wysłali do Afganistanu dodatkowo 10 tysięcy żołnierzy, lecz ci są gotowi jedynie do udostępnienia połowy tej liczby - napisał w czwartek dziennik "New York Times", powołując się na amerykańskie źródła rządowe i kręgi natowskie. *

Państwa NATO wykazują rezerwę wobec tak znacznego zwiększenia swojego udziału w ponoszeniu ciężarów wojny. Operacja w Afganistanie jest coraz bardziej niepopularna w tych krajach. Rośnie też zaniepokojenie z powodu korupcji we władzach kierowanych przez prezydenta Hamida Karzaja.

Dzień wcześniej "NYT" informował, powołując się na doradców amerykańskiego prezydenta, że Obama może wysłać do Afganistanu 25-30 tys. żołnierzy USA. Swoją nową strategię w wojnie w Afganistanie prezydent ma przedstawić 1 grudnia, przemawiając w akademii wojskowej West Point.

W środę premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powiedział, że kilka państw NATO zaoferuje wysłanie dodatkowo do Afganistanu łącznie 5 tys. żołnierzy. Brytyjski minister obrony Bob Ainsworth poinformował też, że Londyn wyśle dodatkowo 500 żołnierzy.

Jak dotąd Słowacja zaoferowała 250 dodatkowych żołnierzy, Gruzja od 700 do tysiąca, a Korea Południowa oświadczyła, że wyśle "kilkuset" ludzi do ochrony swych ekip pomagających przy odbudowie Afganistanu.

Niemcy i Francja wzdragają się przed rozszerzeniem swych kontyngentów w Afganistanie, a Holandia i Kanada dyskutują nad wycofaniem swych sił z tego kraju. (PAP)

jo/ ro/

5200815 arch.

Tagi: obama, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz