Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Obama i Putin rozmawiali przez telefon. Były gratulacje?

0
Podziel się:

Wiadomość podano, gdy w USA trwa spór o reakcję Waszyngtonu na wybory w Rosji.

Obama i Putin rozmawiali przez telefon. Były gratulacje?
(PAP/EPA)
bEUYdcyd

Prezydent USA Barack Obama zadzwonił do Władimira Putina w związku z jego wygraną w wyborach prezydenckich w Rosji - ogłosił rzecznik Białego Domu Josh Earnest. Wiadomość podano, gdy w USA trwa spór o reakcję Waszyngtonu na wybory w Rosji.

Wiadomość o telefonie natychmiast podchwyciły konserwatywne media, krytykując Obamę, że _ gratuluje _ Putinowi, chociaż rzecznik nie użył tego określenia. Podał on tylko, że przywódca USA dzwonił do Putina z pokładu samolotu prezydenckiego Air Force One.

Pięciodniowa zwłoka z telefonem Obamy do Putina po wyborach jest szeroko komentowana w Waszyngtonie. W poniedziałek, dzień po tym, gdy Rosjanie poszli do urn, sekretarz stanu Hillary Clinton oświadczyła tylko, że rząd USA _ składa gratulacje narodowi rosyjskiemu z okazji przeprowadzenia wyborów _. Prawica w USA krytykuje nawet i to oświadczenie. _ Wall Street Journal _ wytknął szefowej dyplomacji, że _ nie było w nim ani słowa krytyki, nie mówiąc o potępieniu _.

bEUYdcyf

Według oficjalnych danych Putin, dotąd premier Rosji, który ubiegał się o powrót na stanowisko szefa państwa, zdobył w wyborach 63,6 proc. głosów. Międzynarodowi obserwatorzy kwestionują jednak ten wynik, donosząc o przypadkach fałszerstw. Wskazują, że wybory nie były demokratyczne, gdyż Kreml nie dopuścił do kandydowania żadnego przedstawiciela liberalnej opozycji, m.in. Grigorija Jawlińskiego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/134/m202886.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;jest;juz;prawomocnie;prezydentem-elektem,76,0,1041484.html) *Putin już oficjalnie prezydentem-elektem * Sam Putin ogłosił siebie zwycięzcą wyborów już w niedzielę wieczorem Główny rzecznik Białego Domu Jay Carney zapytany rano, dlaczego prezydent nie pogratulował dotąd Putinowi zwycięstwa, odpowiedział: _ Nie przywiązywałbym do tego wagi. Obaj są zajęci _. - _ Ufam, że będą ze sobą rozmawiać. Nasza polityka wobec Rosji nie jest oparta na osobowościach. Opiera się na naszych interesach _ - dodał.

O tym, że administracja amerykańska waha się, jak zareagować na wybory w Rosji, świadczy m.in. zachowanie ambasady USA w Moskwie. Jak podało radio NPR, początkowo planowano, że ambasador Michael McFaul wystąpi z krytycznym oświadczeniem na temat ogłoszenia zwycięstwa Putina. W ostatniej chwili jednak z tego zrezygnowano. McFaul był wcześniej celem ataków Kremla za domniemane wspieranie rosyjskiej opozycji, podobnie jak Hillary Clinton.

Prawica amerykańska krytykuje ostatnio politykę _ resetu _ (przestawienia na nowe tory) stosunków z Moskwą, zainicjowaną przez Obamę.- _ Przedstawiciele administracji twierdzą, że USA muszą współpracować z każdym władcą Rosji. To prawda. Nawet jednak w kategoriach realpolitik, faworyzowanych przez Biały Dom, okazana w tym tygodniu nadgorliwość w zacieśnieniu współpracy nie wydaje się pomagać amerykańskim interesom _ - napisał w komentarzu redakcyjnym _ Wall Street Journal _.

bEUYdcyl

_ Putin uzyskuje koncesje polityczne i błogosławieństwo USA, o które zabiega, by legitymizować swoją formę demokracji. Tymczasem Ameryka nie uzyskuje nic _ - ocenił dziennik.

Wytknął również administracji Obamy, że - jak to ogłoszono we wtorek w Kongresie - zamierza ona dzielić się z Rosją tajnymi danymi na temat prób z systemem europejskiej obrony antyrakietowej.

Ponadto komentatorzy przy tej okazji zwracają uwagę na niedawne weto Rosji wobec rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do ustąpienia prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Rosja i Chiny sprzeciwiły się rezolucji popieranej przez Zachód, w tym USA.

Rzecznik Carney odrzucił zarzut, że _ reset _ nie opłacił się Stanom Zjednoczonym. _ Polityka ta przyniosła korzyści dla interesów Ameryki w sferze bezpieczeństwa narodowego oraz jej interesów ekonomicznych _ - powiedział.

bEUYdcym
Czytaj więcej o wyborach w Rosji
Miedwiediew o wygranej Putina. Co mówi? Miedwiediew i Putin spotkali się w kurorcie narciarskim Krasnaja Polana, 40 km od Soczi, nad Morzem Czarnym.
Rasmussen pogratulował Putinowi wygranej Sekretarz generalny NATO wyraził oczekiwanie na dalszą współpracę i konstruktywny dialog, m.in. w kwestii tarczy antyrakietowej.
Wałęsa: Problem z Rosją to moja wina Lech Wałęsa w rozmowie z Money.pl wyjaśnia, dlaczego dobrze się stało, że wygrał Putin.
bEUYdcyG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)