Notowania

obama
22.09.2009 07:43

Obama krytykowany przez amerykańską Polonię

Amerykanie polskiego pochodzenia wytykają prezydentowi USA, m.in. rezygnację z tarczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula wezwał prezydenta USA Baracka Obamę do naprawy stosunków z Polską, nadwerężonych - jego zdaniem - m.in. po rezygnacji Stanów Zjednoczonych z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce.

W oświadczeniu poprosił też o spotkanie z prezydentem i sekretarz stanu Hillary Clinton, aby - jak napisał - _ wyrazić obawy polsko-amerykańskiej społeczności i zaproponować jej sugestie co do poprawy sytuacji _.

_ - Amerykanie polskiego pochodzenia są coraz bardziej zdumieni kierunkiem i tonem administracji Obamy wobec Polski - kraju, który Biały Dom nazywa +bliskim, strategicznym i niezachwianym sojusznikiem+. Działania i brak działań administracji, ignorowanie i brak wrażliwości podważają zaufanie Polski do USA i szkodzą interesom USA w regionie _ - czytamy w oświadczeniu.

Spula zwrócił uwagę, że zerwanie porozumienia o umieszczeniu tarczy antyrakietowej w Polsce - zainicjowanego na prośbę strony amerykańskiej - _ wprowadza niepewność i wątpliwości co do intencji i spolegliwości USA _.

Wytknął też administracji fakt, że decyzję o tarczy ogłosiła 17 września, w 70. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, oraz jej wahania kogo przysłać na obchody wybuchu II wojny światowej w Gdańsku.
W konkluzji, przypominając, że Polonia amerykańska liczy ponad 10 milionów wyborców, prezes KPA sformułował wobec administracji pięć postulatów.

Spula wezwał Obamę do włączenia do swego kierownictwa _ eksperta doświadczonego w sprawach polsko-amerykańskich _, przeprowadzenia _ przeglądu polityki USA wobec Polski _ w celu umocnienia wzajemnych stosunków, dotrzymania umowy o dostarczeniu Polsce rakiet Patriot, informowania Polski i konsultowania się z nią w sprawach negocjacji USA z Rosją, oraz objęcia Polski programem turystycznego ruchu bezwizowego do USA.

* [ Rezygnacja z **tarczy** cieszy Rosję ]( http://news.money.pl/artykul/rezygnacja;z;tarczy;cieszy;rosje,233,0,534505.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: obama, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz