Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama ma agresywny plan na kryzys

0
Podziel się

Do 2011 r. ma zostać utworzonych 2,5 mln nowych miejsc pracy w USA.

Obama ma agresywny plan na kryzys
(PAP/EPA)
bDBkEAyd

Amerykański prezydent-elekt Barack Obama zapowiedział opracowanie rozłożonego na dwa lata antykryzysowego _ agresywnego programu _ bodźców ekonomicznych, zakładającego m.in. stworzenie do 2011 r. 2,5 mln nowych miejsc pracy.

_ Jeśli nie podejmiemy błyskawicznych, odważnych działań w skali całego kraju, miliony ludzi mogą stracić pracę w przyszłym roku _ - powiedział Obama w wystąpieniu radiowym. Podkreślił, iż jedynie szybka akcja może odsunąć groźbę pogłębienia kryzysu.

Było to pierwsze tak konkretne wystąpienie Obamy, poświęcone sprawom gospodarczym od momentu wygrania przez niego wyborów 4 listopada. W październiku, jeszcze w toku kampanii wyborczej, wzywał do ustanowienia antykryzysowego funduszu w wysokości 175 mld dol - jak ocenia agencja Reutera, jego sobotnia wypowiedź może jednak świadczyć o tym, iż suma ta w praktyce może okazać się znacznie wyższa.

bDBkEAyf

Prezydent-elekt nie podał jednak żadnych liczb, zapowiadając tylko, iż celem opracowanego obecnie przez Demokratów planu będzie stworzenie do stycznia 2011 r. 2,5 mln nowych stanowisk pracy. Plan ten będzie też _ wystarczający, by sprostać wyzwaniom, przed jakimi stanie Ameryka _ - zaznaczył.

Z podawanych ostatnio informacji amerykańskiego resortu pracy wynika, że liczba pobierających zasiłek bezrobotnych Amerykanów jest obecnie najwyższa od 16 lat i w 2009 r. może sięgać 7,6 proc. ludzi w wieku produkcyjnym. Według Ministerstwa Pracy USA, bezrobocie w kraju wzrosło z 6,1 proc. we wrześniu do 6,5 proc. w październiku, czyli do najwyższego poziomu od 1994 roku.

_ Podane w tym tygodniu informacje jedynie wzmacniają nas w przekonaniu, że stoimy wobec kryzysu gospodarczego na miarę historyczną _ - mówił Obama w wystąpieniu radiowym. _ Nie ma szybkich i łatwych sposobów rozwiązania kryzysu, który rodził się przez wiele lat _ - ostrzegł prezydent-elekt.

ZOBACZ TAKŻE:

bDBkEAyl
bDBkEAyG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)