Notowania

isaac
28.08.2012 19:30

Obama obiecuje pomoc dla zagrożonych sztormem tropikalnym Isaac

- To nie pora, by kusić los. Nie czas, by lekceważyć oficjalne ostrzeżenia. Musicie to potraktować poważnie - zaapelował Obama.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

Prezydent USA Barack Obama obiecał wszelką niezbędną pomoc rządu federalnego dla regionów zagrożonych sztormem tropikalnym Isaac i zaapelował, by nie lekceważyć ostrzeżeń władz przed możliwymi skutkami żywiołu. Jak dotąd huragan zabił już 22 osoby * *na Dominikanie i w Haiti * . *

Isaac na razie jest klasyfikowany jako sztorm tropikalny, ale zyskuje na sile i zbliża się do wybrzeży zachodniej Florydy, Alabamy, Missisipi i Luizjany.

- "W chwili, gdy przygotowujemy się na uderzenie Isaaca, chcę zachęcić wszystkich mieszkańców wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, by słuchali władz lokalnych i stosowali się do ich wskazówek, w tym nakazów ewakuacji. To nie pora, by kusić los; nie czas, by lekceważyć oficjalne ostrzeżenia. Musicie to potraktować poważnie" - zaapelował Obama.

Podkreślił, że "rząd federalny robi wszystko co w jego mocy, aby pomóc ludziom przygotować się na przejście burzy i usunąć jej ewentualne skutki".

W poniedziałek prezydent podpisał deklarację pomocy administracji federalnej dla Luizjany, która - jak się przewiduje - może najbardziej ucierpieć w wyniku kataklizmu.

Jeśli Isaac przekształci się w huragan i uderzy w główne miasto tego stanu, Nowy Orlean, może się powtórzyć, jak obawiają się tamtejsze władze, czarny scenariusz z sierpnia 2005 r. Powódź wywołana wtedy huraganem Katrina spowodowała katastrofę - w Luizjanie zginęło 1800 osób.

Gubernator Luizjany Bobby Jindal, który jako wschodząca gwiazda w Partii Republikańskiej (GOP) miał wygłosić przemówienie na jej konwencji w Tampie na Florydzie, oświadczył, że w czasie sztormu nie opuści swojego stanu.

W Nowym Orleanie i innych miastach nad Zatoką Meksykańską przygotowano schroniska dla osób, które nie usłuchały wezwania do ewakuacji. Wbrew poprzednim doniesieniom na razie nigdzie nie zarządzono ewakuacji przymusowej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/243948.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/isaac;jest;juz;huraganem;pierwszej;kategorii,44,0,1149228.html) *Poważne ostrzeżenie. Huragan rośnie w siłę * Maksymalna prędkość wiatru utrzymująca się wewnątrz huraganu wynosi 120 km/h.

Obama po wystąpieniu w Waszyngtonie na temat Isaaca wyjechał w kilkudniową podróż po trzech stanach: Iowa, Wirginia i Kolorado, gdzie ma przemawiać na wiecach w ramach kampanii wyborczej.

Stało się to powodem do złośliwych komentarzy w konserwatywnych mediach, które krytykują prezydenta za prowadzenie kampanii politycznej w czasie klęski żywiołowej. Biały Dom sugeruje, że Obama może jednak zmienić program swej podróży.

Sztorm tropikalny i towarzyszące mu ulewne deszcze pomagają niektórym regionom dotkniętym katastrofalną suszą tego lata. W innych jednak deszcze szkodzą uprawom na polach, powodując ich gnicie i opóźniając żniwa.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Huragan zakłóca plany Republikanów Pogoda może utrudnić zaplanowaną PR-owską ofensywę Republikanów przeciwko prezydentowi Barackowi Obamie.
Gwałtowny huragan nadciąga nad USA Amerykańskie stacje telewizyjne pokazały pierwsze zdjęcia zalanych ulic na wysepkach Florida Keys. Na razie nie ma jednak informacji o poważniejszych zniszczeniach.
Obama ogłasza alert. Mieszkańcy w strachu Burza tropikalna Isaac, której towarzyszą porywy wiatru sięgające 110 km/h, dzisiaj rano kierował się przez Zatokę Meksykańską w kierunku Luizjany.
Tagi: isaac, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz