Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama przeznaczy całą nagrodę na dobroczynność

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama przeznaczy całe 1,4 mln dol. z
przyznanej mu Pokojowej Nagrody Nobla na cele dobroczynne - poinformował w piątek rzecznik Białego
Domu Robert Gibbs.

bDyRXzLV

Prezydent USA Barack Obama przeznaczy całe 1,4 mln dol. z przyznanej mu Pokojowej Nagrody Nobla na cele dobroczynne - poinformował w piątek rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

Gibbs powiedział, że prawdopodobnie suma ta zostanie podzielona między kilka organizacji dobroczynnych. Jak dodał, prezydent jeszcze nie zdecydował, które organizacje zamierza wesprzeć.

Wraz z dyplomem i złotym medalem Obama otrzyma w Oslo 10 grudnia - w rocznicę śmierci fundatora Nagrody, Alfreda Nobla - czek na 10 mln koron szwedzkich (1,42 mln dol., czyli 980 tys. euro).

bDyRXzLX

Norweski Komitet Noblowski, przyznając Obamie Pokojową Nagrodę Nobla podkreślił w uzasadnieniu m.in. "nadzwyczajne wysiłki" podejmowane przez prezydenta USA w celu "umocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami". Wyeksponowano też szczególne znaczenie jego "wizji świata bez broni nuklearnej" i dążenia do jej realizacji.

"Obama jako prezydent stworzył nowy klimat w polityce międzynarodowej. Wielostronna dyplomacja odzyskała centralną pozycję, z naciskiem na rolę, jaką mogą odgrywać Narody Zjednoczone i inne instytucje międzynarodowe. Dialog i negocjacje są preferowane jako instrument rozwiązywania nawet najtrudniejszych konfliktów międzynarodowych" - głosi uzasadnienie. (PAP)

mw/ kar/

4910646 4910736

bDyRXzMd
bDyRXzMy
wiadomości
pap
KOMENTARZE
(0)