Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama przyjmie Netanjahu, by omówić proces pokojowy na Bliskim Wschodzie

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama przyjmie premiera Izraela
Benjamina Netanjahu 30 września, by omówić izraelsko-palestyńskie negocjacje pokojowe oraz kwestie
związane z Syrią i Iranem - poinformował we wtorek Biały Dom.

bEqnWayd

Prezydent USA Barack Obama przyjmie premiera Izraela Benjamina Netanjahu 30 września, by omówić izraelsko-palestyńskie negocjacje pokojowe oraz kwestie związane z Syrią i Iranem - poinformował we wtorek Biały Dom.

Wcześniej we wtorek spotkanie to zapowiedziały służby prasowe Netanjahu, informując, że jednym z głównych tematów rozmów w Białym Domu będzie program nuklearny Iranu.

Izrael i państwa Zachodu oskarżają Teheran o próby skonstruowania broni nuklearnej pod przykrywką cywilnego programu energetycznego.

bEqnWayf

W lipcu po intensywnych zabiegach amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego rozpoczęły się negocjacje izraelsko-palestyńskie - pierwsze od blisko pięciu lat rozmowy obu stron, z którymi wiąże się nadzieje na konkretne rezultaty.

Zaniepokojeni konfliktem w Syrii izraelscy politycy przyjęli z ostrożnym optymizmem zawarte w sobotę rosyjsko-amerykańskie porozumienie w sprawie likwidacji syryjskiej broni chemicznej.

Netanjahu powiedział, że likwidacja syryjskiego arsenału chemicznego "uczyni cały region bardziej bezpiecznym". Dodał jednak, że aby jakakolwiek inicjatywa dyplomatyczna miała szanse powodzenia, "musi jej towarzyszyć wiarygodna groźba interwencji wojskowej" w Syrii. Netanjahu liczy też na to, że zajęcie twardego stanowiska wobec Damaszku i pozbawienie go broni chemicznej będzie mocnym sygnałem dla Iranu. (PAP)

fit/ mc/

bEqnWayl

14598236 14598469 arch.

bEqnWayG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)