Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama spotkał się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego Rosji

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama w piątek wieczorem przed odlotem z Petersburga,
gdzie uczestniczył w dwudniowym szczycie G20, spotkał się z przedstawicielami społeczeństwa
obywatelskiego Rosji.

bEqBFnIR

Prezydent USA Barack Obama w piątek wieczorem przed odlotem z Petersburga, gdzie uczestniczył w dwudniowym szczycie G20, spotkał się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego Rosji.

Wśród rozmówców amerykańskiego prezydenta byli m.in.: przywódczyni Ruchu w Obronie Lasu Chimkińskiego Jewgienija Czyrikowa i szef stowarzyszenia Agora Paweł Czykow. Na spotkanie z Obamą zaproszeni zostali też aktywiści organizacji mniejszości seksualnych Wyjście (Wychod) i Rosyjska Sieć LGBT.

W sierpniu prezydent Stanów Zjednoczonych ostro skrytykował państwa, które przyjmują ustawy dyskryminujące mniejszości seksualne. W czerwcu parlament Rosji uchwalił kontrowersyjną ustawę zakazującą "propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych" wśród nieletnich.

bEqBFnIT

"Nie toleruję krajów, które próbują traktować gejów, lesbijki i osoby transseksualne w sposób, który je zastrasza lub rani" - oświadczył wówczas Obama w wywiadzie dla telewizji NBC, odpowiadając na pytanie dotyczące rosyjskiej ustawy.

"Ten, kto dyskryminuje inne osoby z powodu rasy, religii, płci czy orientacji seksualnej, narusza podstawowe zasady moralności, które moim zdaniem powinny obowiązywać w każdym kraju" - dodał amerykański prezydent.

W środę krytykę Obamy odrzucił prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. "Ci, którzy próbują nas pouczać, m.in. nasi koledzy i przyjaciele w Stanach Zjednoczonych, powinni wiedzieć, że w samych USA występuje wiele problemów z ludźmi o nietradycyjnej orientacji seksualnej" - oznajmił Putin w wywiadzie dla amerykańskiej agencji prasowej AP i rosyjskiej telewizji państwowej Kanał 1.

"W niektórych stanach nietradycyjna orientacja seksualna uważana jest za przestępstwo" - wyjaśnił prezydent FR, a jako przykład wymienił Oklahomę i Teksas. "Bardzo dziwna jest sytuacja, gdy próbują nas pouczać ci, którzy sami nie są przykładem do naśladowania" - oznajmił Putin.

bEqBFnIZ

Rosyjska ustawa, która w pierwotnej wersji miała zakazywać "propagowania homoseksualizmu", ostatecznie zabrania rozpowszechniania informacji o "atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych" oraz "równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji". Zakazuje także "narzucania informacji wywołujących zainteresowanie takimi relacjami". Działania takie ustawa kwalifikuje jako "szkodzące zdrowiu dzieci".

Akt prawny ustanawia grzywny dla szeregowych obywateli w wysokości 4-5 tys. rubli (124-155 dolarów), dla osób pełniących funkcje publiczne - 40-50 tys. rubli (1240-1550 USD), a dla osób prawnych - od 800 tys. do 1 mln rubli (24,8-30,9 tys. dolarów). W wypadku osób prawnych możliwe jest też zawieszenie ich działalności na okres do 90 dni.

Przeciwko przyjęciu tego aktu prawnego ostro protestowali obrońcy praw człowieka w Rosji. Argumentowali oni, że ustawa może nasilić dyskryminację osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych. O jej nieuchwalanie do Federacji Rosyjskiej apelowały m.in. Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

bEqBFnJa

mal/ mc/

bEqBFnJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)