Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama: USA podejmą działania w Sudanie Płd., jeśli będzie to konieczne

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone podejmą niezbędne działania w Sudanie
Południowym, by zapewnić bezpieczeństwo przebywającym tam obywatelom USA i amerykańskim placówkom w
tym kraju - zapewnił prezydent Barack Obama w opublikowanym w niedzielę liście do Kongresu USA.

*Stany Zjednoczone podejmą niezbędne działania w Sudanie Południowym, by zapewnić bezpieczeństwo przebywającym tam obywatelom USA i amerykańskim placówkom w tym kraju - zapewnił prezydent Barack Obama w opublikowanym w niedzielę liście do Kongresu USA. *

Biały Dom poinformował, że spędzający na Hawajach świąteczny urlop Barack Obama na bieżąco jest informowany o sytuacji w Sudanie Południowym. Jest też w ciągłym kontakcie ze swoimi doradcami ds. bezpieczeństwa.

Pentagon potwierdził, że rebelianci z Sudanu Płd. ostrzelali w sobotę amerykański samolot wojskowy wykonujący misję ewakuacyjną z terenów objętych walkami sił rządowych i rebeliantów. W wyniku ataku rannych zostało czterech Amerykanów, w tym jeden ciężko.

USA i Uganda wysłały do Sudanu Płd. żołnierzy, którzy mają chronić ich placówki dyplomatyczne i obywateli ich krajów.

W Sudanie Płd. wybuchły w ostatnim czasie nowe niepokoje. Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, tydzień temu w pobliżu stolicy kraju, Dżuby, wybuchły walki.

Machar powiedział brytyjskiej stacji BBC, że jego oddziały przejęły całkowitą kontrolę nad stanem Unity, gdzie znajdują się pola naftowe, i kontynuują "swój marsz". Zasygnalizował jednocześnie gotowość do negocjacji.

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych.(PAP)

sp/

15356736 15356541

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)