Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama: USA popierają Izrael, muszą zważać na los Palestyńczyków

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w czwartek, że nigdy nie
odstąpi od poparcia dla bezpieczeństwa Izraela, jednak Waszyngton musi też brać pod uwagę los
narodu palestyńskiego.

bEhCGyrV

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w czwartek, że nigdy nie odstąpi od poparcia dla bezpieczeństwa Izraela, jednak Waszyngton musi też brać pod uwagę los narodu palestyńskiego.

"Pracujemy nad staraniami w celu zwiększenia zdolności obu stron do zajęcia miejsc przy stole (negocjacji)" - powiedział Obama w mieście Tampa na Florydzie.

Określił Izrael jako bliskiego sojusznika USA i zapewnił, że poszukuje rozwiązania, by Izraelczycy i Palestyńczycy mogli żyć obok siebie w pokoju.

bEhCGyrX

Wysiłki administracji Obamy, by wznowić izraelsko-palestyńskie negocjacje pokojowe, nie przyniosły wielkiego postępu od roku, gdy obecny prezydent USA objął swój urząd.

Do ożywienia rozmów próbuje doprowadzić wysłannik USA na Bliski Wschód George Mitchell. W piątek spotkał się z przedstawicielami Palestyńczyków, którym powiedział, że muszą wznowić rozmowy pokojowe, jeśli chcą, by USA pomogły w doprowadzeniu do zawarcia traktatu pokojowego tworzącego państwo palestyńskie w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

W niedzielę Mitchell spotkał się z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, który po spotkaniu przyznał, że wysłuchał "interesujących idei w sprawie wznowienia procesu pokojowego". W tym samym dniu Netanjahu oświadczył, że Izrael na zawsze zatrzyma część Zachodniego Brzegu.

Strona palestyńska odmawia wznowienia rozmów z Izraelem, dopóki nie zostanie wstrzymana wszelka działalność budowlana w osiedlach żydowskich na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. (PAP)

bEhCGysd

awl/ mc/

5566185 arch.

bEhCGysy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)