Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama uznał porozumienie z Kopenhagi za "przełom"

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama uznał w sobotę porozumienie ze
szczytu klimatycznego ONZ w Kopenhadze za "ważny przełom", lecz dodał, że stanowi on jedynie krok w
stronę globalnego ograniczenia gazów cieplarnianych.

bEgQalcR

Prezydent USA Barack Obama uznał w sobotę porozumienie ze szczytu klimatycznego ONZ w Kopenhadze za "ważny przełom", lecz dodał, że stanowi on jedynie krok w stronę globalnego ograniczenia gazów cieplarnianych.

"Po raz pierwszy w historii wszystkie ważne gospodarki zebrały się, by zaakceptować odpowiedzialność za działania na rzecz zagrożenia zmianami klimatu" - oświadczył amerykański przywódca po powrocie z Danii.

Rozmowy w Kopenhadze zakończyły się w sobotę skromnym porozumieniem, które dalekie było od celów wyznaczonych jeszcze przed konferencją. Największe trudności sprawiały różnice zdań między krajami rozwiniętymi, a rozwijającymi się.

bEgQalcT

Obama, który - by, jak pisze Reuters, "nie powrócić do domu z pustymi rękami" - w ostatnich chwilach szczytu zaangażował się w mediacje z Chinami, Indiami, Brazylią i RPA. Amerykański prezydent przyznał, że rozmowy były ciężkie.

Po negocjacjach ostatecznie zatwierdzono w drodze specjalnej procedury porozumienie w sprawie klimatu, uzgodnione wcześniej przez grupę krajów o najbardziej rozwiniętych gospodarkach. Nie doszło jednak do ustalenia wiążących redukcji dwutlenku węgla po roku 2012. Uzgodniono ponadto, że państwa uprzemysłowione w latach 2010-2012 przekażą krajom rozwijającym się 30 mld dolarów na walkę ze zmianami klimatu. W kolejnych latach, do 2020 r., mają na ten cel przeznaczać po 100 mld rocznie.

Krytycy podkreślają, że porozumienie osiągnięte w Kopenhadze, a mające na celu utrzymania globalnego wzrostu temperatur w granicach dwóch st. Celsjusza, nie precyzuje, w jaki sposób można to osiągnąć. Jednocześnie dodają, że redukcje emisji, do których zobowiązali się uczestnicy konferencji klimatycznej, nie wystarczą, by zrealizować ten cel. (PAP)

zab/

bEgQalcZ

5350043 5350237 arch. int.

bEgQaldu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)