Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obama wyrusza do Azji Południowo-Wschodniej, by zacieśnić więzi

0
Podziel się:

Prezydent Barack Obama udał się w piątek do czterech krajów Azji mających
coraz większe znaczenie dla USA. Podróż ma podkreślić wagę, jaką Waszyngton przywiązuje do
polityczno-strategicznych i ekonomicznych stosunków z tym regionem.

Prezydent Barack Obama udał się w piątek do czterech krajów Azji mających coraz większe znaczenie dla USA. Podróż ma podkreślić wagę, jaką Waszyngton przywiązuje do polityczno-strategicznych i ekonomicznych stosunków z tym regionem.

W sobotę prezydent USA przybędzie do Indii, gdzie pozostanie do poniedziałku. We wtorek i środę odwiedzi Indonezję, a w czwartek i piątek - Koreę Południową. Podróż zakończy w Japonii w następny weekend.

Komentatorzy zwracają uwagę, że Obama nie zatrzyma się tym razem w Chinach, największym kraju Azji. W stosunkach USA z Chinami narosło ostatnio wiele problemów, głównie związanych z deficytem w wymianie handlowej między obu państwami.

Nowy doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Thomas Donilon powiedział dziennikowi "Washington Post", że administracja zwracała dotąd zbyt mało uwagi na Azję Wschodnią, skupiając się głównie na Bliskim Wschodzie i wojnie w Afganistanie.

"Stany Zjednoczone nie były tak obecne w regionie, jak wymagają tego nasze interesy. Nie będziemy administracją, która zlekceważy sprawę wzrostu potęgi Azji" - powiedział Donilon.

Barack Obama kilkakrotnie odkładał planowaną wizytę w Indonezji - kraju, gdzie spędził część dzieciństwa z matką.

Według ekspertów, niektóre kraje azjatyckie są zaniepokojone wzrostem potęgi Chin i dążą do zacieśnienia stosunków militarnych z USA. Dotyczy to zwłaszcza sojuszników Waszyngtonu: Korei Południowej i Japonii.

W Indiach prezydent Obama będzie przekonywał miejscowy rząd do pojednania z Pakistanem. Tradycyjny antagonizm między tymi krajami powoduje, że system obrony Indii jest skoncentrowany na perspektywie konfliktu z Pakistanem, co wzmaga napięcie i utrudnia skupienie się armii pakistańskiej na walce z islamistami na pograniczu z Afganistanem.

W Korei Południowej prezydent będzie omawiał kwestię jej stosunków z Koreą Północną i weźmie udział w szczycie państw grupy G-20, największych potęg gospodarczych świata.

Kulminacyjnym momentem wizyty w Japonii będzie szczyt APEC w Jokohamie, spotkanie państw wybrzeża Pacyfiku.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mmp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)