Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Obama zgodził się na niższe podatki

0
Podziel się:

Za utrzymanie niższych stawek Republikanie zgodzili się na utrzymanie zasiłków.

Obama zgodził się na niższe podatki
(willwhitedc/CC/Flickr)
bESYPygl

Prezydent USA Barack Obama porozumiał się z Republikanami w Kongresie w sprawie przedłużenia obniżki podatków wprowadzonej za prezydentury jego poprzednika George'a W. Busha.

Ostateczne porozumienie w tej sprawie zostanie ogłoszone za kilka dni. Obama powiedział, że popiera przedłużenie redukcji podatkowych dla wszystkich, chociaż - jak zaznaczył - _ nie jest to w stu procentach to, czego chcę _.

W zamian za zgodę Obamy na cięcia dla wszystkich, czego chcieli Republikanie, ci ostatni zgodzili się przedłużyć zasiłki dla bezrobotnych.

bESYPygn

Niższe podatki będą prawdopodobnie obowiązywać znowu tymczasowo - przez najbliższe dwa lata - chociaż zostanie to oficjalnie ogłoszone później.

Niższe stawki podatkowe, uchwalone przez Kongres w latach 2001-2003, miały obowiązywać do końca 2010 roku. Prezydent i Demokraci na Kapitolu chcieli, by przedłużyć je tylko dla obywateli o dochodach poniżej 200 tysięcy dolarów rocznie.

Demokraci argumentowali, że pozbawienie możliwości płacenia niskich podatków przez najzamożniejszych przyniosłoby państwu dodatkowy dochód wysokości około 700 miliardów dolarów, co zmniejszyłoby deficyt budżetu. Zdaniem Republikanów, nie należy wprowadzać wyższych podatków dla kogokolwiek w sytuacji, gdy gospodarka bardzo powoli wychodzi z recesji.

Plan Białego Domu został zablokowany w obu izbach Kongresu w zeszłym tygodniu, gdyż sprzeciwili mu się wszyscy Republikanie i niektórzy konserwatywni Demokraci. Nie udało się przeforsować nawet kompromisowego rozwiązania w postaci nieprzedłużenia cięć dla podatników o dochodach powyżej miliona dolarów rocznie.

bESYPygt

Obniżka podatków także dla najzamożniejszych Amerykanów napotykała na zażarty sprzeciw lewego skrzydła Demokratów. Zdaniem obserwatorów, Obama podejmuje znaczne polityczne ryzyko ustępując w tej sprawie Republikanom.

Ci ostatni jednak negocjowali bardzo stanowczo, a gdyby obie strony nie doszły do porozumienia do końca roku, to od 1 stycznia wyższe podatki automatycznie zaczęłyby obowiązywać wszystkich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t97258.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/25;mld;dolarow;pomocy;dla;amerykanskich;firm,118,0,726902.html) 25 mld dolarów pomocy dla amerykańskich firm Ratunek firm i banków będzie kosztował amerykańskich podatników mniej niż zakładano.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;zamrozi;place;pracownikom;federalnym,240,0,725232.html) Obama zamrozi płace pracownikom federalnym Na początek pozwoli to amerykańskiemu budżetowi zaoszczędzić 5 mld dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t110653.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;rzad;nie;zatrudni;8;milionow;bezrobotnych,214,0,709334.html) Obama: Rząd nie zatrudni 8 milionów bezrobotnych Amerykański prezydent powiedział, że gospodarka światowa _ wróciła na drogę uzdrowienia _.
bESYPygO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)