Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody 33. rocznicy Sierpnia'80 w Gdańsku i Szczecinie

0
Podziel się:

Złożeniem kwiatów przed bramami stoczni w Gdańsku i Szczecinie Solidarność
uczci na wybrzeżu 33. rocznicę Sierpnia'80. Na zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności
wykład w Gdańsku wygłosi francuski filozof Guy Sorman.

Złożeniem kwiatów przed bramami stoczni w Gdańsku i Szczecinie Solidarność uczci na wybrzeżu 33. rocznicę Sierpnia'80. Na zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności wykład w Gdańsku wygłosi francuski filozof Guy Sorman.

W Szczecinie obchody rocznicy Sierpnia'80 rozpoczną się w piątek, dzień przed uroczystościami w Gdańsku - porozumienie między strajkującymi robotnikami a przedstawicielami PRL-owskiej władzy podpisano w Szczecinie 30 sierpnia 1980 r.

W uroczystościach, które rozpoczną się w południe przed bramą główną stoczni szczecińskiej, wezmą udział delegacje związkowe z całego kraju, tradycyjnie zostanie też odmówiona modlitwa Anioł Pański, a przed tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia 1970 zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty. Tam też przewidziano wystąpienia przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy oraz dyrektora szczecińskiego oddziału IPN Marcina Stefaniaka.

Ważnym punktem szczecińskich uroczystości ma być złożenie tego dnia aktu erekcyjnego Centrum Dialogu "Przełomy", nowego oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie na placu Solidarności, poświęconego powojennej historii miasta.

Otwarcie wystawy w Centrum Dialogu Przełomy planowane jest na wrzesień 2014 r. Centrum powstaje na placu, na którym podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło kilkanaście osób.

W piątek wieczorem w szczecińskiej archikatedrze odbędzie się msza święta w intencji ludzi pracy pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi.

W ramach obchodów rocznicy Sierpnia'80 Europejskie Centrum Solidarności zorganizuje w Dworze Artusa wykład pod hasłem "Etyka solidarności". W piątek prelekcję wygłosi francuski publicysta polityczny i filozof Guy Sorman, publikujący na łamach m.in. "Le Figaro" i "The Wall Street Journal".

W styczniu 2013 r. Sorman w "Gazecie Wyborczej" napisał m.in. że "symbolem nowej Unii może być jej nowa europejska stolica. Proponuję Gdańsk, w pół drogi między Wschodem a Zachodem, miasto, którego historyczne koleje losu przypominać nam będą o tym, od czego chroni nas Europa. Dewiza dawnej gdańskiej Solidarności - odwaga i umiar - może się stać dewizą nowej federalnej Europy".

Tego samego dnia w Dworze Artusa zaplanowano także uroczystość wręczenia Medali Wdzięczności. To odznaczenie, ustanowione w kwietniu 2010 r. przez ECS, przyznawane jest cudzoziemcom, którzy w latach 80. ubiegłego wieku pomagali Solidarności i opozycji demokratycznej w PRL.

Kolejnymi laueratami Medali Wdzięczności będą: slawista i historyk Daniel Beauvois, działaczka związkowa Francoise Breton-Baluka (oboje z Francji); rosyjski dysydent i pisarz Władimir Bukowski; wydawca, autor prac o literaturze, historii i kulturze środkowoeuropejskiej Francesco Cataluccio z Włoch oraz fotograf Chris Niedenthal z Wielkiej Brytanii, mieszkający od 1998 r. w Polsce.

W Gdańsku główne obchody podpisania Porozumień Sierpniowych, organizowane przez Solidarność, rozpocznie w sobotę przed południem msza św. w kościele św. Brygidy z udziałem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego, jednego z kapelanów Solidarności i wieloletniego proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku.

Następnie, zaplanowano przemarsz ulicami miasta na Plac Solidarności, gdzie przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej złożone zostaną kwiaty.

Rocznicowe obchody zakończy 31 sierpnia konferencja w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, podczas której głos zabiorą przewodniczący związku Piotr Duda oraz lider Zarządu Regionu Gdańskiego "S" Krzysztof Dośla.

W trakcie konferencji zaplanowano także referat "Strajki 1988 roku - ważny etap w drodze do wolnej Polski" dyrektora gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Mirosława Golona. Przewidziano również wypowiedzi uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1988 r. Na zakończenie uczniom z pomorskich szkół wręczone zostaną stypendia z funduszu stypendialnego gdańskiej "S".

31 sierpnia z okazji rocznicy Sierpnia'80 zostaną również złożone kwiaty w Gdyni pod dwoma pomnikami Ofiar Grudnia 1970 oraz w Gdańsku pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Dodatkowo, z Placu Solidarności w Gdańsku zostaną wypuszczone w niebo 33 gołębie pocztowe. (PAP)

rop/ epr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)