Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obchody 39. rocznicy Grudnia'70 w Gdańsku

0
Podziel się

Promocją albumu "Gdański Grudzień'70" rozpoczęły się w środę w Gdańsku
obchody 39. rocznicy masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. Publikację wydał gdański
oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

bEgLmwhx

Promocją albumu "Gdański Grudzień'70" rozpoczęły się w środę w Gdańsku obchody 39. rocznicy masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. Publikację wydał gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak powiedział dziennikarzom autor albumu Sławomir Cenckiewicz, większość prezentowanych w nim zdjęć była wcześniej nieznana. Fotografie, wykonane przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa, odnalazły się w archiwach policji w latach 2006-07 i zostały przekazane IPN.

Historyk przyznał, że część zdjęć była tak drastyczna, że nie znalazły się ostatecznie w albumie. Inne z kolei, równie przerażające, zostały wydrukowane, ale lekko zamazane.

bEgLmwhz

W ponad 300-stronicowym albumie oprócz zdjęć znajdują się także m.in. dokumenty SB dotyczące wydarzeń z grudnia 1970 r. oraz listy represjonowanych osób.

"Najważniejszym przesłaniem tego albumu jest wyciągnięcie tych setek osób zaangażowanych w Gdańsku w Grudzień'70, którzy tak naprawdę w świadomości historycznej nie istnieją. Grudzień jest jakimś anonimowym buntem" - tłumaczył Cenckiewicz.

W ramach środowych obchodów w Gdańsku 39. rocznicy Grudnia '70 zaplanowano także zapalenie zniczy przy tablicy pamiątkowej na b. siedzibie KW PZPR w Gdańsku, upamiętniającej protest robotniczy sprzed 39 lat. Następnie w Bazylice św. Brygidy, pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia odprawiona zostanie msza św. Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą ulicami Gdańska pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie odczytany zostanie apel poległych.

Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.(PAP)

bEgLmwhF

rop/ hes/ jbr/

bEgLmwia
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)